W Dworze w Stryszowie odbędzie się kolejny wykład Michał Makówki z historii lokalnej „Ofiarność
Kolejne spotkanie z historią w stryszowskim dworze

W Dworze w Stryszowie odbędzie się kolejny wykład Michał Makówki z historii lokalnej „Ofiarność pod przymusem prawa, czyli czym było prawo patronatu?”. Wkrótce kolejne spotkania.

Niedawno chętni poznali dzieje XVI-wiecznego Stryszowa, i jak mówią w Dworze w Stryszowie, pora iść dalej. W niedziele (25.09) o godzinie 15:00 zapraszają na drugi wykład z historii lokalne: „Ofiarność pod przymusem prawa, czyli czym było prawo patronatu?”

Już od średniowiecza stosunki między posiadaczami ziemskimi i Kościołem instytucjonalnym były regulowane przez prawo patronatu. Kolejni właściciele stryszowskiego dworu byli więc zobowiązani do troski o miejscową wspólnotę parafialną i jej świątynię, za co przysługiwał im szereg praw honorowych. Uczestnicy wykłady będą mogli posłuchać opowieści o m.in:  wielkich fundacjach z czasów rodziny Wilkońskich i Gorczyńskich, stryszowskim beneficjum plebańskim, zaciętych sporach między panem a plebanem czy  procesie obsadzania probostwa w Stryszowie, czyli o prawie prezenty

Kolejne wykłady:
30 października - Chłopska droga od poddaństwa do wolności
27 listopada - Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe
18 grudnia - Niełatwa praca „pionierów oświaty” – dzieje szkolnictwa w Stryszowie

Wykłady prowadzi Michał Makówka, rodowity stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”. Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych). Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji nt. postaci historycznych ze Stryszowa.

Zapisy pod nr tel.: 33 8797489 oraz adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.