W Jaroszowicach jest plan, aby między Jaroszowicką Górą a mostem na Skawie powstał kompleks rekreacyjny z placem zabaw, boiskiem, siłownią zewnętrzną oraz altankami.

W Jaroszowicach jest plan, aby między Jaroszowicką Górą a mostem na Skawie powstał kompleks rekreacy

Ponad dwieście osób, głównie nauczycieli ale też i przeciwników działań obecnego rządu PiS przemaszerował wadowickim rynkiem w marszu milczenia jako wyraz solidarności ze strajkującym od tygodnia środowiskiem nauczycielskim.

Tak jak zapowiadali, tak zrobili. W poniedziałek (15.04) o godzinie 15:00 na Placu Jana Pawła II w Wadowicach rozpoczął się milczący protest jako wyraz wsparcia dla strajkujących w całej Polsce. Na płycie rynku pojawiło się ponad dwieście osób, głównie nauczycieli z większości strajkujących w powiecie szkół, chociaż pojawiły się też osoby ze szkół z Krakowa, czy Makowa Podhalańskiego. Nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenie Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie (WIO), Komitetu Obrony Demokracji czy radnego Rady Powiatu Wadowickiego Sebastiana Mlaka. Wśród nich byli również mieszkańcy, przeciwnicy obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości i jego działań, nie tylko na polu edukacji.

Zgromadzeni zaopatrzeni zaopatrzeni w karteczki z wykrzyknikiem i banery "Stowarzyszenie WIO murem za nauczycielem", "Program partii pogromem edukacji" czy "Nie róbcie jaj z edukacji" przemaszerowali kilkukrotnie wokół placu i pozowali do wspólnego zdjęcia.

Nie można dłużej stać z boku i patrzeć, jak rząd skłóca i upadla kolejną grupę zawodową, jak lekceważy tysiące wykształconych ludzi każąc im pracować dla idei, jak lekceważy setki tysięcy dzieci, młodzieży i ich rodziców biorąc ich wszystkich na przetrzymanie! Protestujemy, bo chcemy, aby ten strajk zakończył się jak najszybciej, aby rząd usiadł do stołu mediacyjnego – mówili protestujący.

Marsz odbył się w spokojnej atmosferze.  Nauczyciele zapowiadają kolejne marsze, następny ma odbyć się we wtorek (16.04) o godzinie 17:00 w tym samym miejscu.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (15.04) rozpoczął się drugi tydzień strajku nauczycieli. Związek Nauczycielstwa  Polskiego żądał podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. W trakcie negocjacji zmodyfikowano żądania i obecnie NFZ i FZW postulują 30% podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15% od 1 stycznia i 15% od 1 września tego roku. Strajk ma trwać aż do odwołania. Dotychczas strajkujący nie doszli do porozumienia z rządem.

Warto dodać, że mimo strajku, w ubiegłym tygodniu we wszystkich szkołach w powiecie wadowickim rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy placówek stanęli na wysokości zadania i zorganizowali komisje egzaminacyjne. Tak zresztą zapowiadano jeszcze przed rozpoczęciem strajku. W poniedziałek (15.04) rozpoczęły się też bez przeszkód pierwsze w historii egzaminy ósmoklasisty.

 

(Marcin Guzik)

Ponad dwieście osób, głównie nauczycieli ale też i przeciwników działań obecnego rządu PiS przem

Żołnierze Wyklęci z naszego regionu mają doczekać się pośmiertnego odznaczenia orderami Krzyża Niepodległości z Mieczami lub  Odrodzenia Polski. Poseł z Wadowic Józef Brynkus (Kukiz '15) zawnioskował w tej sprawie do kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Żołnierze Wyklęci z naszego regionu mają doczekać się pośmiertnego odznaczenia orderami Krzyża Ni

Na wadowickim rynku odbędzie się milczący protest jako wyraz wsparcia dla strajkujących w całej Polsce, również w powiecie wadowickim, nauczycieli.

Na wadowickim rynku odbędzie się milczący protest jako wyraz wsparcia dla strajkujących w całej Pols

Od kilku dni trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Nauczyciele z gminy Andrychów przygotowali list otwarty w którym tłumaczą, o co walczą i dlaczego nie zamierzają rezygnować. Przygotowano również odpowiedź na przekaz rządowej TVP na temat zarobków i podwyżek.

Od kilku dni trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Nauczyciele z gminy Andrychów przygotowali

Miała go przejąc gmina Wadowice i zorganizować tutaj centrum organizacji pozarządowych, przestrzeń dla coworkingu i startupów a upomniała się o niego prokuratura. Radny Klinowski pyta burmistrza Kalińskiego, czy wywiąże się z obietnic, jakie dał jeszcze będąc starostą.

Miała go przejąc gmina Wadowice i zorganizować tutaj centrum organizacji pozarządowych, przestrzeń d

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie doszedł do porozumienia z rządem. Zawarcie kompromisu wyraziła tylko nauczycielska "Solidarność". W poniedziałek (8.04) w całej Polsce, również w szkołach w powiecie wadowickim, rozpoczął się strajk nauczycieli. Chcą podwyżek.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie doszedł do porozumienia z rządem. Zawarcie kompromisu wyraziła t

Opozycyjny Klub Radnych Wolne Wadowice w Radzie Miejskiej w Wadowicach napisał do Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego domagając się Wadowic wolnych od smogu: chcą zakazu używania paliw stałych.

Opozycyjny Klub Radnych Wolne Wadowice w Radzie Miejskiej w Wadowicach napisał do Departamentu Środowis

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty opowiedział się przeciw wprowadzaniu do szkół ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych. Zamierza zgłosić na najbliższej sesji Rady Miasta rezolucję w sprawie LGBT.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty opowiedział się przeciw wprowadzaniu do szkół ideo

Były burmistrz a aktualnie radny Mateusz Klinowski będzie sekretarzem gminy Wadowice. Burmistrz Bartosz Kaliński zaakceptował jego kandydaturę, był zresztą jedyną osobą, która przystąpiła do konkursu. Klinowski zastąpi odchodzącego na emeryturę Marka Brzeźniaka.

Były burmistrz a aktualnie radny Mateusz Klinowski będzie sekretarzem gminy Wadowice. Burmistrz Bartosz

Energia Miast to jak mówią założyciele „sieć, stowarzyszenie i think tank a przede wszystkim nowa siła”. Wśród liderów znalazł się były burmistrz Wadowic a aktualnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach Mateusz Klinowski. Co zamierzają?

Energia Miast to jak mówią założyciele „sieć, stowarzyszenie i think tank a przede wszystkim nowa

Rada Miejska w Wadowicach rozpoczęła procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Wadowice. Plan będzie realizowany etapami, osobno dla Wadowic i sołectw.

Rada Miejska w Wadowicach rozpoczęła procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na terenie

22 srebrne medale za zasługi dla obronności kraju, rozdano we wtorek (26.03) w sali sesyjnej Urzędu  Miejskiego w Wadowicach. Decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymali je rodzice z gminy Wadowice, którzy wychowali co najmniej troje synów, służących w Wojsku Polskim.

22 srebrne medale za zasługi dla obronności kraju, rozdano we wtorek (26.03) w sali sesyjnej Urzędu 

Na 8 kwietnia  zapowiedziany jest przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk w szkołach i placówkach oświatowych. Do poniedziałku (25.03) trwają referenda w tej sprawie. Które placówki w powiecie wadowickim wezmą w nim udział?

Na 8 kwietnia  zapowiedziany jest przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk w szkołach i placówka

Urząd Miejski w Wadowicach ogłosił konkurs i szuka nowego sekretarza gminy Wadowice. Dotychczasowy odchodzi na emeryturę. Kandydat na to stanowisko nie może być członkiem partii politycznej.

Urząd Miejski w Wadowicach ogłosił konkurs i szuka nowego sekretarza gminy Wadowice. Dotychczasowy odc

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz odwiedziła Kalwarię Zebrzydowską.  Spotkała się z uczniami, przedsiębiorcami, odwiedziła też  firmę produkcyjną i wystawę mebli.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz odwiedziła Kalwarię Zebrzydowską.  Spot

Brak stacji pomiarowej Krakowskiego Alarmu Smogowego czy brak kontroli spalania odpadów przez Straż Miejską. Radny Mateusz Klinowski zarzuca burmistrzowi Bartoszowi Kalińskiemu kompletny brak polityki antysmogowej.

Brak stacji pomiarowej Krakowskiego Alarmu Smogowego czy brak kontroli spalania odpadów przez Straż Mie

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w naszym powiecie kampanię wyborczą przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wicepremier Beata Szydło odwiedziła Radoczę, z kolei minister przedsiębiorczości i technologi Jadwiga Emilewicz odwiedziła Kalwarię Zebrzydowską.

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w naszym powiecie kampanię wyborczą przed wyborami do Parlamentu

Resort Sportu i Turystyki nie przyznał gminie Andrychów dofinansowania na budowę krytego basenu, który od prawie roku powstaje przy ulicy Włókniarzy, w miejscu zlikwidowanego targowiska i w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4. Co teraz?

Resort Sportu i Turystyki nie przyznał gminie Andrychów dofinansowania na budowę krytego basenu, któr

Jak twierdzi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, 1 482 406 złotych przeznaczyła gmina na obiecane przed rząd podwyżki dla pedagogów w gminnych jednostkach oświatowych w 2019 roku.

Jak twierdzi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, 1 482 406 złotych przeznaczyła gmina na obiecane prze