Znamy już oficjalne wyniki PKW drugiej tury wyborów. W trzech gminach powiatu wadowickiego - Andrychowi
Oto nowi włodarze Andrychowa, Kalwarii i Spytkowic

Znamy już oficjalne wyniki PKW drugiej tury wyborów. W trzech gminach powiatu wadowickiego - Andrychowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Spytkowicach, czeka nas zmiana włodarzy.

W niedzielę (21.04)  odbyła się  druga tura wyborów samorządowych w tych gminach, gdzie dwa tygodnie temu nie udało się wybrać w pierwszej turze prezydentów miast, burmistrzów i wójtów (żaden z kandydatów nie zdobył połowy głosów).  Polityczna dogrywka odbyła się także w trzech gminach powiatu wadowickiego: w Andrychowie, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Spytkowicach i jak się okazało, według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej, okazała się pechowa dla dotychczasowych włodarzy tych gmin.

 

(Beata Smolec, nowy burmistrz Andrychowa)

 

Drugą turę w Andrychowie wygrała 53-letnia Beata Smolec zdobywając 7165 (50,31%) głosów. Dotychczasowy burmistrz rządzący gminą od 14 lat, 63-letni Tomasz Żak zdobył 7076 (49,69%) głosów.

Beata Smolec urodziła się w 1971 roku. Do tej pory pełni funkcję wicestarosty od listopada 2018 roku. Wcześniej kierowała Domem Pomocy Społecznej w Izdebniku (gmina Lanckorona). Absolwentka prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowych studiów MBA.

 

 

Tadeusz Stela, nowy burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej)

 

W Kalwarii Zebrzydowskiej wygrał 52-letni Tadeusz Stela zdobywając 3398 (55,47%) głosów. Jego konkurent 68-letni Augustyn Ormanty zdobył 2728  (44,53) głosów.

Tadeusz Stela urodził się w 1972 roku. Do tej pory był radnym Rady  Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej a także przewodniczącym Zarządu Osiedla. Wykształcenie wyższe zawodowe zdobył w specjalności Zarządzanie Firmą  oraz  na drugim kierunku o specjalności Zarządzanie i Administracja Publiczna. Był właścicielem firmy z branży obuwniczej i handlowej. W Urzędzie Miasta Kalwaria Zebrzydowska pełni funkcję kierownika refereto Gospodarki Komunalnej.

 

 

(Krzysztof Byrski, nowy wójt gminy Spytkowice)

Drugą turę w Spytkowicach  wygrał  39-letni Krzysztof Byrski,  zdobywając 2285 (51,19%) głosów. Jego konkurent pełniący dotychczas obowiązki wójta, 36-letni Marek Gajowy zdobył 2179 (48,81%) głosów.

Krzysztof Byrski urodził się 10 lipca 1984 roku w Wadowicach. Ukończył Szkołę Podstawową w Spytkowicach, a następnie Liceum Ogólnokształcące im ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, na której uzyskał tytuł magistra politologii. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Od 2010 roku był radnym Rady Gminy Spytkowice, a od sierpnia tego roku  zastępcą wójta. Jak poinformował, w najbliższych wyborach samorządowych powalczy o fotel wójta gminy Spytkowice z niezależnego komitetu. Krzysztof Byrski pełnił przez kilka tygodni obowiązki wójta gminy Spytkowice za Mariusza Krystiana, który w wyborach parlamentarnych został wybrany posłem z Prawa i Sprawiedliwości.  W  styczniu tego roku Byrski został odwołany z tego stanowiska a jego funkcję przejął Marek Gajowy.

Nowo wybrani włodarze zaczną pełnić swoje funkcję od maja.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-15 #1 Dobry Poniedziałek 2024-04-22 10:12
Cytuję Mieszkaniec:
Wadowice, Andrychów,Spytkowice, Kalwaria - wygrali nominaci PiS w wyborach na burmistrza i wójta. Rozpacz ogarnia ,ale jacy wyborcy taki wynik.
Już nawet na Podhalu (Zakopane ,Czarny Dunajec) ludzie przejrzeli na oczy i pogonili pisowskich hipokrytów w wyborach, ale u nas nadal ciemnota.

Słyszycie to wycie to ZNAKOMICIE - skowyt lewaków tracących poparcie w regionie
+21 #2 3Xk 2024-04-22 11:08
Podobnie jak w Wadowicach w Andrychowie o fotelu Burmistrza zdecydowały sołectwa. Mieszkańcy miast zdecydowali dokładnie odwrotnie.
Ja to ciekaw jestem skąd środki na inwestycje brać będą Ci kandydaci, ciakawe.
+6 #3 Wrazliwy 2024-04-22 12:13
Czy się coś zmieni??? No napewno nie, i tak muszą wykonywać instrukcje rządu warszawskiego. Więc wyrazy współczucia wszystkim.
-1 #4 Adam 2024-04-22 19:37
Tak trzymać, tylko patrioci. Środkowy palec lewactwu

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.