Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich.
Marszałek Sejmu ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich.

W środę (3.06) marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich. Odbędą się one w niedzielę 28 czerwca. Jeśli dojdzie do drugiej tury, odbędzie się ona 12 lipca. Termin pozwala na wybór głowy państwa przed 6 sierpnia, kiedy to kończy się kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy.

W poniedziałek (1.06) w  Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja. PKW stwierdziła w niej, że tego dnia "brak było możliwości głosowania na kandydatów" dodając, że ten fakt jest równoważny w skutkach z przewidzianym w artykule Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (2.06) ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.

Komitety wyborcze kandydatów będzie można zgłaszać do 5 czerwca. Czas na zebranie 100 tysięcy wymaganych podpisów dla nowych kandydatów upłynie 10 czerwca. Podpisów nie będą musieli zbierać kandydaci, którzy zrobili to już przed "nieodbytymi" wyborami 10 maja.

Marszałek wygłosiła też oświadczenie, w którym krytykowała opozycję i zarzuciła, że to z jej winy nie doszło do wyborów 10 maja.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 Loki 2020-06-03 12:21
złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez senatorów opozycji?
Cytować
-1 #2 lump 2020-06-03 12:22
mogę głosować na wszystkich tylko nie na pis
Cytować
0 #3 Zet 2020-06-07 12:23
Raz sierpem raz młotem w czerwoną chołotę
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.