"Z nurtem życia": to tytuł filmu Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia, który od pięciu lat powstaje
Zobaczcie drugi trailer "Z nurtem życia". Film będzie wbijał w fotel

"Z nurtem życia": to tytuł filmu Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia, który od pięciu lat powstaje w Wadowicach. Premiera 52-minutowego przyrodniczego obrazu już 22 kwietnia. Zobaczcie drugi i ostatni trailer tej produkcji!

Wadowiczanie doskonale ich znają. Od wielu lat pod szyldem swojej firmy Tokksa, kręcą nietuzinkowe filmy i robią zdjęcia. W marcu ubiegłego  roku Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś znowu zaskoczyli nas czymś nowym, informując publicznie, że na dnie przyszłego zbiornika w Świnnej Porębie przez ostatnie pięć lat spędzili ponad 200 godzin i nakręcili ponad 100 godzin materiału filmowego. Powstaje z niego około 52 minutowy film przyrodniczy „Z nurtem życia”, w którym będziemy mogli zobaczyć ponad 80 gatunków zwierząt, które można spotkać nad Skawą.

Wyobraźcie sobie piękną, tętniącą życiem krainę, w której bujna roślinność wybucha feerią odcieni zieleni każdej wiosny, jaskrawiąc się aż do jesieni. Przestrzeń, na której niezliczona ilość gatunków zwierząt, w tym ptaków i owadów, znalazła swoje bezpieczne miejsce. Swój dom. Wyobraź sobie miękkość futer, odurzający zapach wilgotnej łąki i mchu, trzepot pierzastych skrzydeł, melodyjne bzyczenie, miłosne pieśni podczas godów, radosny świergot, trel i szczebiot. I gwiżdżący wiatr zaplątany w źdźbła szumiących traw ogrzanych słońcem. Wyobraź sobie życie A teraz zobacz, jak to wszystko znika zalane zimnym, bezlitosnym strumieniem wody. Umiera pod jej powierzchnią, stając się jedynie wspomnieniem zatopionym na dnie sztucznego zbiornika. Bo tak chce człowiek — opisują swoje dzieło Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś, autorzy obrazu.

Autorzy podczas realizacji zdjęć starali się uchwycić jak najwięcej piękna i różnorodności naszych rodzimych terenów Małopolski, które poprzez ingerencję człowieka już niedługo znajdą się pod wodą. Zamknęli w kadrach „rdzennych mieszkańców doliny”, którzy nie mają prawa głosu i nie mogą obronić swego domu, przegrywając z planem zagospodarowania przestrzennego. Tworzymy pamiątkę dla przyszłych pokoleń, jak również wspomnienie dla znających i odwiedzających te urokliwe i pełne rozmaitych gatunków flory i fauny miejsca.

Pomysł na film narodził się kilka lat temu. Od zawsze pasjonowało nas obcowanie z dziką przyrodą, a film oraz fotografia od bardzo dawna stanowi nasze główne zajęcie. Żyjemy w olśniewająco pięknym i bogatym przyrodniczo regionie i zapragnęliśmy pokazać go całej Polsce, zwłaszcza że ważna dla nas jego część niedługo zmieni się do poznania. Od samego początku, odkąd tylko zaczęliśmy kolekcjonować ujęcia, wiedzieliśmy, że przedsięwzięcie będzie ogromne i trudne. To nas jednak nie zniechęciło i trwamy przy swoim do tej pory. Każdy rok realizacji odkrywał nowe tajemnice doliny Skawy. Jej flora i fauna z każdą, kolejną porą roku była inna, a każdy dzień spędzony w terenie owocował nowymi kadrami i nowym spojrzeniem, czasem nawet na te same miejsca — mówią nam autorzy.

Dwójka pasjonatów w ciągu pięciu lat musiała się zmierzyć także z wieloma trudnościami, jakie rodzi realizacja ujęć z udziałem natury i jej mieszkańców. Przede wszystkim poświęcili ogromną ilości czasu. Setki godzin spędzili na poszukiwaniach odpowiedniego miejsca na dane kadry. Bywało, że długo, bezproduktywnie wyczekiwali w czatowni (około 200 dni zdjęciowych, często w jednej pozycji, w wilgoci, w towarzystwie niezbyt uprzejmych komarów). Nie mając żadnej biblioteki dźwięków, każdy musieli nagrać osobno. Często musieli też  działać błyskawicznie, rzucając wszystko tylko po to, aby wykorzystać wyjątkowe okoliczności pogody. Cały materiał, którego mają dziesiątki godzin, zarejestrowany jest w formacie RAW, więc sama jego edycji była i nadal jest bardzo pracochłonna.

Niespodzianką towarzyszącą obrazowi będzie również kultowy, głęboki i ciepły głos Krystyny Czubówny, która zgodziła się poprowadzić narrację, pełniąc rolę przewodnika po kolejnych scenach. Film posiada wartościowy walor dokumentalno-historyczny, przybliżający ludziom obraz doliny Skawy przed jej zalaniem, co stanowi prawdziwą wartość edukacyjną dla przyszłych pokoleń. To również doskonała reklama naszego regionu.

Premierę filmu pierwotnie zaplanowano na grudzień 2016 na ekranach kin sieci Helios w całej Polsce, jednak z powodu prac nad udźwiękowieniem, uległa ona zmianie i zbiegnie się ona ze Światowym Dniem Ziemi czyli 22 Kwietnia 2017.  Wadowiczanie obejrzą film w Kinie Centrum, przedsprzedaż biletów odbędzie się wkrótce, jednak ilość miejsc będzie ograniczona.

Portal WadowiceOnline.pl jest jednym z patronów medialnych filmu. Więcej o produkcji tutaj: www.znurtemzycia.pl

Zobaczcie drugi i ostatni przez premierą trailer filmu „Z nurtem życia”:

 

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia, wideo: Krzysztof Sarapata i Tomasza Kotaś)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-7 #1 stonoga 2017-02-22 17:25
Panowie chylę czoła nad spędzeniem 200 godzin w szuwarach ale czy moglibyście odpowiedzieć czy na ten film wyłożono jakieś pieniądze z budżetu Wadowic lub sąsiednich gmin? Jeśli tak to z których i po ile?
Cytować
+9 #2 Tom 2017-02-22 18:03
mistrzostwo !!!!!!!!!!
Cytować
-4 #3 Ondraszek 2017-02-22 18:54
Niesamowita praca! Piękno codzienne,które mijamy, nie zauważając. Już chciałoby się wtulić w fotel i chłonąć obrazy.Gratulacje!
A jeszcze głos Pani Krystyny....
Ale życie idzie do przodu, mimo sentymentów do przyrody, musimy akceptować to, co "po drodze"..
Cytować
+8 #4 Beno 2017-02-22 21:52
Coś pięknego brawo panowie:-)
Cytować
+4 #5 Wprost 2017-02-23 08:33
Trzeba pogratulować pasji i uporu, ale trzeba też podkreślić, że co najmniej 90 % tego efektu to sprzęt. Bez niego nie byłoby możliwe wykonanie takiej pracy.
Cytować
+5 #6 Kasiek 2017-02-23 13:40
Koledzy nie mogę się doczekać!!!
Po prostu ZJAWISKOWE!!!
Cytować
+2 #7 miśka 2017-02-24 10:36
A ja w tym właśnie malowniczym miejscu doczekałam się oświadczyn :) bedziemy mieli piękna pamiątke :)
Cytować
+2 #8 Dżola 2017-02-27 09:27
Chapeau bas!Patrzę, podziwiam, zachwycam się i łzy wzruszenia cisną się do oczu.Piekne ukoronowanie Waszej pasji, wysiłku i starań by ten film powstał.Gratulu
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.