Odkryj kluczowe informacje dotyczące procesu rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej. Zabezpiec
Jak Zarejestrować Znak Towarowy w Unii Europejskiej?
artykuł sponsorowany

Odkryj kluczowe informacje dotyczące procesu rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej. Zabezpiecz swój brand na terenie całej UE!

Rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej — najważniejsze informacje!

Wielu przedsiębiorców chcących rozszerzać swoją działalność poza Polskę,  decyduje się na zastrzeżenie znaku towarowego w EU.  Wypłynięcie z usługami lub produktami na szerokie wody ponad dwudziestu krajów członkowskich Wspólnoty i to nie lada wyzwanie, ale też spora szansa na znaczne zwiększenie swoich dochodów. O czym warto pamiętać, decydując się na zastrzeżenie znaku w UE? O tym, iż wniosek należy złożyć do odpowiedniego urzędu, w tym przypadku do EUIPO. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, a cały proces przejdzie pomyślnie, Twój znak towarowy będzie chroniony na terenie całej Unii Europejskiej. Sprawdź, jak dokładnie dokonać rejestracji oraz jakie korzyści płyną z takiego kroku!

 

Czym jest znak towarowy Unii Europejskiej?

Oznaczenie, które służy do odróżniania towarów czy usług rozmaitych firm, nazywamy znakiem towarowym. Zwykle znak taki przyjmuje formę graficzną, słowno-graficzną lub słowną. Nierzadko występuje w formie rysunków, wyrazów, liter, kształtów opakowań czy kształtów samych towarów. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na rejestrację znaku towarowego, może jednocześnie liczyć na solidną, skuteczną ochronę tego znaku. Prawo ochronne może obowiązywać na konkretnym terytorium. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na rejestrację w urzędzie unijnym, prawo ochronne będzie obowiązywać na terenie 27 państw członkowskich. Z kolei jeśli firma nie zamierza wychodzić ze swoimi produktami czy usługami dalej, poza granice kraju, wystarczy, że zarejestruje znak w Polsce.

 

Jak podjąć się rejestracji znaku w UE?

Rozrastająca się firma, nieustanny wzrost sprzedaży, zainteresowania, chętnie pracujące osoby — to wszystko sprawia, że właściciele dobrze prosperujących biznesów coraz poważniej zastanawiają się nad ekspansją firmy dalej, poza granice kraju. Aby tego dokonać, warto zastanowić się nad zastrzeżeniem znaku w UE.

Rejestracja znaku towarowego UE to proces, który rozpoczyna się badaniem znaku przez wynajętą kancelarię brandingową. Jeśli nie ma żadnych podstaw ku temu, aby nie podejmować się rejestracji, firma powinna złożyć wniosek do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, którego siedziba znajduje się w hiszpańskim mieście Alicante. Wniosek ten można wysłać pocztą tradycyjną, kurierem lub online.

Złożenie wniosku rozpoczyna proces rejestracji. Kolejnym etapem jest okres badań, podczas którego urząd bada wniosek pod kątem formalnym i prawnym. Jeśli jest odpowiednio wypełniony i spełnia wszystkie kryteria, urząd publikuje wniosek w biuletynie urzędowym. W tym momencie rozpoczyna się okres sprzeciwowy, który trwa 3 miesiące. Jeśli w tym czasie nikt nie sprzeciwi się rejestracji, wniosek o zastrzeżenie znaku zostanie rozpatrzony pozytywnie. Opublikowana zostanie informacja o nowym zastrzeżonym znaku, a właściciel otrzyma świadectwo będące potwierdzeniem prawa ochronnego. Ochrona znaku, podobnie jak w naszym kraju, trwa 10 lat. Po tym czasie można ją przedłużyć po uiszczeniu stosownej opłaty.

 

Niepodważalne zalety, jakie dostrzeżesz po zastrzeżeniu znaku w UE

Zastrzeżenie znaku na terenie UE niesie ze sobą takie zalety, jak:

  • uproszczone procedury i wymogi formalne — rejestracja w jednym urzędzie, ochrona na terenie całej Unii, a więc na terenie 27 państw;
  • postępowanie o naruszenie znaku towarowego może zostać przeprowadzone we wszystkich sądach krajowych — konkretne sądy są wyznaczone  przez państwa członkowskie;
  • jednolita ochrona — dla wszystkich państw członkowskich jeden system prawny;
  • wyłączne prawo ochronne do znaku we wszystkich obecnych, jak i przyszłych państwach członkowskich, niezależnie od tego, w ilu krajach działa przedsiębiorstwo.

 

Koszty — ile trzeba zapłacić za zastrzeżenie znaku?

Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, że koszty rejestracji znaku w UE są nieco wyższe, niż w Polsce. Opłaty zależne są od sposobu zgłoszenia wniosku, jak i liczby klas usług i towarów. Podstawowe koszty wynoszą min. 850 EUR za jedną klasę. Warto zaznaczyć, że każda kolejna klasa to dodatkowe pieniądze. Więcej na temat kosztów znajdziesz w serwisie EUIPO oraz w naszym artykule: https://zastrzezone.pl/ile-kosztuje-zastrzezenie-znaku-towarowego-w-ue/

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl