Opaski telemedyczne ratują życie, to nie ulega wątpliwości. W gminie Brzeźnica nosi je 17 osób, ale
Te opaski mogą uratować życie. W Brzeźnicy nosi je 17 osób

Opaski telemedyczne ratują życie, to nie ulega wątpliwości. W gminie Brzeźnica nosi je 17 osób, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogły też stanowić poczucie bezpieczeństwa dla kolejnych.

Gmina Brzeźnica kontynuuje od 2023 roku udział w programie „Korpus Wsparcia Seniorów”. Osoby samotne w wieku 65 lat i więcej ze szczególnymi wskazani medycznymi  otrzymały elektroniczne opaski na rękę. Przedmiot ten określany jako „opieka na odległość”, pozwala na monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Najbardziej potrzebujący, samotni mieszkańcy w trudnej sytuacji zdrowotnej są otoczeni opieką.    

Działa to tak, że w razie zagrożenia życia wysyłany jest automatyczny sygnał do centrum monitorowania pacjentów. Dyżurny ratownik wdraża procedurę. Łączy się seniorem, bo opaska telemedyczna jest jednocześnie telefonem. Informuje jakie czynności, ma wykonać podopieczny. Natomiast w przypadku braku kontaktu z pacjentem wzywa karetkę pogotowania, zawiadamia osobę wskazaną do kontaktu – jeżeli jest podana. Opieką objętych jest 17 osób w gminie Brzeźnica: do 12 osób z ubiegłego roku dołączyło 5 kolejnych osób w 2024 roku.

Rozpoznanie wśród mieszkańców najbardziej potrzebujących i samotnie mieszkających przeprowadzili pracownicy socjalni z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy. Znają realia środowiskowe. Program „Korpus Wsparcia Seniorów” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Całkowity koszt programu w 2023 roku  w gminie Brzeźnica wyniósł 9936 złotych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.