W 2017 roku Kalwaria Zebrzydowska obchodzi 400-lecie lokacji. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji, z
Na 400-lecie Kalwarii film i inne atrakcje

W 2017 roku Kalwaria Zebrzydowska obchodzi 400-lecie lokacji. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji, z których sporo dotyczy postaci Mikołaja Zebrzydowskiego, najważniejszej postaci tego jubileuszu.

Obecny rok jest  wyjątkowym  dla Kalwarii Zebrzydowskiej, która obchodzi jubileusz 400-lecia lokacji. Najważniejszą postacią w czasie trwania obchodów będzie osoba fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej Mikołaja Zebrzydowskiego, którego doczesne szczątki spoczęły na Wawelu w kaplicy Zebrzydowskich. Z tej okazji w piątek  (3.02) w Kaplicy Zebrzydowskich  Katedry Wawelskiej delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej złożyła wiązankę kwiatów, odmawiając  krótką modlitwę. W jej skład poza burmistrzem  Augustynem Ormantym weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego z Zebrzydowic, ks. Tomasz Szarliński i Jan Góralczyk.

Delegacja  rozmawiała  ks. prałatem Zdzisławem Sochackim, proboszczem Katedry Wawelskiej, o  odpowiednim upamiętnieniu Mikołaja Zebrzydowskiego w tym wyjątkowym dla Kalwarii Zebrzydowskiej roku. By uczcić tak ważny jubileusz Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotował  atrakcyjny program na cały rok, zaplanowano serię wydarzeń i spotkań z mieszkańcami by móc wspólnie świętować ten wyjątkowy czas.

Część spotkań będzie miała miejsce w Zebrzydowicach planujemy zorganizować Rekonstrukcję historyczną przeprowadzoną przez pasjonatów historii z Kompanii Dragonów Pana Zebrzydowskiego, będzie to nauka historii w obrazkach. W Zebrzydowicach odbędzie się również Majówka z Bonifratrami skupiona wokół postaci Mikołaja Zebrzydowskiego — informuje nas Tomasz Baluś z Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Natomiast w poniedziałek (6.02) w Zebrzydowicach kręcono film, którego pomysłodawcą i producentem  jest Stowarzyszenie Dobroczynne  im. Mikołaja Zebrzydowskiego, a sam obraz stanowi element tegorocznych  działań w ramach projektu Zebrzydowski 2017, powstałego z okazji 400-lecia lokacji miasta. Projekt wpisuje się w szerszy plan poznawania historii związanej z założycielem miasta, Mikołajem  Zebrzydowskim.

Przez cztery lata pragniemy podążać jego śladami, koncentrując się na wydarzeniach ważnych dla tutejszej społeczności: - 2017 - lokacja miasta, 2018 - fundacja szpitala w Zebrzydowicach, 2019 - działalność społeczna w Krakowie, Lublinie, Sandomierzu, 2020 - rocznica śmierci - życie Mikołaja Zebrzydowskiego — mówi ks. Tomasz Szarliński.

Celem projektu jest z jednej strony budowanie pomostu pomiędzy  mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej i uczestnikami Warsztatu Terapii  Zajęciowej a lokalnym społeczeństwem, z drugiej zaś strony oddziaływanie  terapeutyczne zajęć teatralnych i wokół nich niezbędnych przedsięwzięć  artystycznych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.