Wychowawcy i instruktorzy planowali w okresie wiosennym  wiele harcerskich imprez, wyjazdów i biwaków.
Mimo pandemii, harcerze okrążyli świat! Jak to zrobili?

Wychowawcy i instruktorzy planowali w okresie wiosennym  wiele harcerskich imprez, wyjazdów i biwaków. Wśród takich wydarzeń znalazł się także Zlot Gromad i Drużyn Hufca posiadający ponad dwudziestoletnią tradycję. Coroczne święto hufca,  jak inne wydarzenia z powodu sytuacji epidemicznej nie mogły odbyć się w tradycyjnej formie. 

Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej mając na uwadze nieustanny rozwój podopiecznych zaproponowała alternatywną akcję pod nazwą “Patrzmy dalEKO”. Głównym celem wydarzenia stała się promocja aktywności fizycznej oraz rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pokonanie dowolnego dystansu ekologicznym środkiem transportu uczestnicy systematycznie rejestrowali poprzez dedykowany formularz. W poczuciu odpowiedzialności za naszą planetę często zamieniano jazdę samochodem na wolną od śladu węglowego opcję transportu i dzięki temu zgłaszane kilometry podwajały się. Stanowiło to świetną okazję do wykorzystania ekologicznych sposobów przemieszczania się, a tym samym wzmacniało motywację do wysiłku fizycznego wpływającego korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Połączone siły zuchów, harcerzy, instruktorów i przyjaciół Hufca Ziemi Wadowickiej zaowocowały pokonaniem dystansu przekraczającego długość równika ziemskiego!

Na fanpage’u hufca (https://www.facebook.com/zhpwadowice) co tydzień zamieszczano grafiki informujące o postępach akcji. W ciągu 7 miesięcy harcerska wspólnota pokonała ponad 40 tysięcy kilometrów, a w tym:

- 17 342 kilometrów pieszo (podczas spaceru, joggingu i biegu),
- 15 086 kilometrów rowerami,  
- 5 114 kilometrów wędrując po górach,
- 3 030 kilometrów innymi sposobami (jazda na hulajnodze, rolkach, spływy kajakowe i jazda konna).

 

Podsumowanie ze względu na piony metodyczne ujawniło, że największym zaangażowaniem wykazali się harcerze (wiek 10-13 lat), harcerze starsi (wiek 14-16 lat) oraz najmłodsza grupa wiekowa w ZHP – zuchy (wiek 6-9 lat).  

 

Składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji “Patrzmy daleko” wszystkim podopiecznym jednostek harcerskich oraz ich rodzinom i przyjaciołom hufca. Niech osiągnięty sukces stanie się inspiracją do samodzielnego podejmowania podobnych wyzwań ekologiczno-zdrowotnych!" – przekazuje Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.


 (AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.