W I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto tegoroczny konkurs „O Laur peryskopu” w którym rywalizow
Po raz kolejny walczyli „O Laur Peryskopu”. Czyje felietony i reportaże okazały się najlepsze?

W I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto tegoroczny konkurs „O Laur peryskopu” w którym rywalizowali młodzi publicyści ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Czyje felietony i reportaże okazały się najlepsze?

Tradycyjnie już w kwietniu w Auli Papieskiej I LO im.Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jubileusz konkursu stał się dla przewodniczącej Rady Powiaty Wadowickiego Zofii Kaczyńskiej  okazją do podkreślenia szczególnej roli nauczycieli – opiekunów, którzy wspomagają rozwój młodych ludzi, inspirując i wspierając ich dziennikarską pasję.

Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczyciel języka polskiego z CKUiZ nr 2 w Wadowicach, Bogdan Szpila– dziennikarz „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline.pl po starannym przeanalizowaniu 31 reportaży i felietonów  miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności przedstawicieli organizatora – Janiny Turek, dyrektora I LO im. Wadowity oraz Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO – wręczono nagrodę Grand Prix Łukaszowi Korzeniowskiemu z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za przewrotny, dający do myślenia felieton „JPII na 2137%”. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii reportaż zajęła Martyna Kaleciak z  LO w Andrychowie za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego opowiedzenia wzruszającej historii rodzinnej  w tekście zatytułowanym „Podwójne (nie) szczęście”. Z kolei I miejsce w kategorii felieton przypadło Dawidowi Madejowi z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej za dowcipnie napisany tekst o ważnym problemie społecznym -  konieczności szczepień pt. „Szczepienie Szczepionków”. Dodajmy, że inspiracja do tego felietonu, czyli mama i mała siostrzyczka Dawida,  pojawili się wraz z nim na rozstrzygnięciu konkursu. II miejsca za reportaż „Równe i równiejsi” otrzymała Klara Zima z I LO im. Wadowity, która opisała mało znane większości odbiorców środowisko dziewcząt i dorosłych zajmujących się piłką nożną kobiet, nie unikając krytycznej oceny niewłaściwych, jej zdaniem, zjawisk. Do problemu trudności w komunikacji międzyludzkiej, zdominowanej współcześnie przez smartfony i „fejsy”, nawiązała w nagrodzonym II nagrodą felietonie Marta Ochman z I LO im. Marcina Wadowity (redakcja „Peryskopu”), otrzymując także III nagrodę w kategorii reportaż za pracę „Solidarność” o potrzebie wspierania ludzi dotkniętych nieszczęściami losowymi. Listę nagrodzonych zamknęła w tym roku Angelika Leśniak z LO w Andrychowie za sprawnie napisany felieton „kopiuj-wklej”. Charakterystyczną dla tegorocznej edycji konkursu różnorodność tematyki potwierdzaja teksty autorów wyróżnionych prac. Felietonistki Martyna Kudłacik (wadowicki „Peryskop”) i Edyta Ślęzak z kalwaryjskiego ZSiPO zajęły się zagadnieniami wpływu tzw. influencerów na opinie młodych ludzi oraz ochroną środowiska przed zalewem „plastiku”, zaś autorzy reportaży z LO Andrychów Marcin Łaźny, Katarzyna Kudłacik i Jan Banat niezwykłością pozornie banalnych wydarzeń i fascynacją rapem. Ciekawe ujęcie tematyki powołania do kapłaństwa zaowocowało dla Emilii Miodońskiej z wadowickiego „Peryskopu” zarówno wyróżnieniem w konkursie głównym, jak i Nagrodę Specjalną za „krzewienie wartości chrzesijańskich”  ufundowaną przez redaktora naczelnego pisma katolickiego „Carolus” Józefa Łasaka.

Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy - Niemczyk z LO w Andrychowie, Elżbiety Karelus z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

(HO)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.