Co tam słychać u jednostki EN61-001 czyli słynnego Pociągu Papieskiego? Sprawdziliśmy.
Co tam słychać u Pociągu Papieskiego?

Co tam słychać u jednostki EN61-001 czyli słynnego Pociągu Papieskiego? Sprawdziliśmy.

Jeszcze całkiem niedawno Pociąg Papieski, czyli słynna jednostka EN61-01 niszczała na bocznicy w Suchej Beskidzkiej, tradycyjnie już z powody zużytych zestawów kołowych. Ciężko już zliczyć ile razy tutaj wylądowała z tego powodu.

Niektórzy zastanawiają się, co dzieje się ze słynnym ale trochę zmarnowanym pociągiem. Jak się okazuje, ma się on całkiem dobrze i jak donoszą nam pasażerowie i miłośnicy kolei, obsługuje ona od 1 czerwca połączenia realizowane przez Małopolski Zakład POLREGIO z siedzibą w Krakowie na trasie Kraków-Olkusz przez Trzebinię i Kszeszowice.

Jeszcze rok temu  woził ludzi do parku rozrywki Energylandia, w ramach wakacyjnych codziennych kursów  porannych i wieczornych tam i z powrotem.

 

Przypomnijmy: przez ponad trzy lata, od 2006 do 2009 roku specjalnie przygotowana jednostka EN61-01 nazwana Pociągiem Papieskim w żółtych barwach jeździła Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II między Wadowicami a Krakowem. 28 maja 2006 pociąg poświęcił podczas wizyty w Polsce papież Benedykt XVI, 31 maja odbyła się jego oficjalna prezentacja, a od 3 czerwca pociąg rozpoczął kursowanie po swojej trasie trzy razy dziennie. Jednak ze względu na małe zainteresowanie podróżnych, 1 września 2009 roku zawieszono jego kursowanie. Sam pociąg od czasu do czasu jeździł między Zakopanem a Krakowem, a także a także między stolicą Małopolski a Wadowicami, jednak pozbawiony już "pielgrzymkowego" charakteru", jako zwykły kurs, czasem z okazji jakiejś papieskiej rocznicy. Można było go też wynająć. Skład jako Pociąg Papieski wrócił na krótko we wakacje 2012, jednak ze względów finansowych wycofano się z tego pomysłu.

Trochę szkoda, że kolej nie umie odpowiednio dostosować i zareklamować, mającego przecież spory potencjał, produktu. Nie pierwszy i nie ostatni zresztą raz...

Tak wyglądał Pociąg Papieski za czasów swojej świetnośći:

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Patryk Knapczyk, Marcin Guzik/archiwum)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Reks 2023-06-03 22:19
Za tydzień otwarcie łącznicy w kalwarii podobno ma być jakaś władza zapytać co dalej z remontem lini do Bielsko-biała co obiecał minister Adamczyk w Wadowicach podczas rozpoczęcia prac na odcinku wadowice andrychow
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.