W Wadowicach dokumenty zgłoszeniowe, uprawniające do małego ZUS, złożyło już  321 przedsiębiorc
Ponad 300 przedsiębiorców z Wadowic złożyło wniosek o mały ZUS

W Wadowicach dokumenty zgłoszeniowe, uprawniające do małego ZUS, złożyło już  321 przedsiębiorców. Właściciele małych firm muszą się spieszyć: wnioski można składać tylko do 8 stycznia.

Drobni przedsiębiorcy mają czas do wtorku (8.01) aby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 lub 05 92 i skorzystać z małego ZUS. Dzięki nowej uldze dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 321 przedsiębiorców z Wadowic i okolic, w całej Polsce – 74,6 tysiąca osób.

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do ZUS, aby złożyć odpowiednie dokumenty. Wszystko można załatwić przez internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek - Płatnik i ePłatnik.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej). Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 rok wynosi ona 63 tysiące złotych.

Co ważne, z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Ulgę, mały ZUS będzie można stosować także po skorzystaniu już z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30% minimalnego wynagrodzenia.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Loko 2019-01-07 21:36
Przychód a dochód to różnica mały ZUS jest dla tych którzy nie wystawiają faktur a większą połowę robót robią na lewo. Ciemna maso obubudzcie sie bo wkrótce będzie za pozno
Cytować
+3 #2 antylew 2019-01-07 23:09
63000/365dni=17 2.6zl przychodu na dzien. Zakladajac firme i placac wszystko legalnie nie ma szans....
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.