Młoda pisarka z Witanowic, absolwentka wadowickiej szkoły gimnazjalnej i liceum im. Wadowity spotkała
Młoda pisarka opowiedziała o swoim pisarskim debiucie

Młoda pisarka z Witanowic, absolwentka wadowickiej szkoły gimnazjalnej i liceum im. Wadowity spotkała się w Wadowickiej Bibliotece Publicznej z mieszkańcami naszego miasta. Opowiadała o swoim pisarskim debiucie "Złoty kryształ".

Wydanie pierwszej, debiutanckiej książki dla każdego pisarza jest wielkim przeżyciem. Na światło dzienne wychodzą wtedy jego przemyślenia, pomysły, nierzadko uczucia i myśli skrywane dotąd przed światem. Obawa przed krytyką i oceną czytelników jest często bardziej stresująca niż przecieranie szlaków na wydawniczym rynku. Zwłaszcza, jeśli debiutantka jest osobą tak młodą i nie do końca doceniającą swe umiejętności pisarskie.

Z taka sytuacją mamy do czynienia w przypadku Kingi Kozieł, mieszkanki naszego powiatu, absolwentki wadowickiej szkoły gimnazjalnej i liceum im. Wadowity. Przed kilkoma tygodniami nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej ukazała się jej pierwsza powieść "Złoty kryształ". Książka ta, będąca fascynującą i obszerną opowieścią o przygodach Lily Foster, przenosi nas ze świata rzeczywistego w świat magii. Wartka akcja, zabawne dialogi i ciekawie nakreślone sylwetki bohaterów sprawiają, że mimo niemal 500 stron (!), czyta się ją jednym tchem.

Znawcy literatury fantasy wiedzą doskonale, że miejsce akcji odbiega od świata rzeczywistego, tworzone są krainy zbliżone do baśniowych, w którym rolę statków kosmicznych i ufoludków (elementy typowe dla SF) przejmują czarodzieje i smoki. Autor prozy fantastycznej często wkłada w swoją pracę dużo więcej wysiłku, niż inny pisarz. Fantasta, poza stworzeniem ciekawej fabuły, musi stworzyć swój świat, albo nauczyć się "poruszać" w fantastycznym świecie stworzonym przez kogo innego. Osoba taka, poza talentem literackim, musi wykazać się niebagatelną wyobraźnią.

O stworzonym przez siebie świecie i wymyślonych bohaterach autorka opowiadała w piątek (21.02) na spotkaniach w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Przedpołudniowe spotkanie z młodzieżą gimnazjalną potwierdziło, że zarówno wiek pisarki, jak i typ proponowanej przez nią książki doskonale trafia do młodego czytelnika. A uczestnicy spotkania interesowali się wieloma kwestami, niekoniecznie z książką związanymi. Pojawiły się więc pytania o nietypowy kierunek studiów Kingi (studia azjatyckie bliskowschodnie), preferencje czytelnicze i zainteresowania. Tu okazało się, że są one bardzo rozległe i różnorodne: od wieloletniej nauki gry na skrzypcach, poprzez taniec towarzyski, japońskie anime po muzykę filmową i arabską. Spotkanie było też zachętą dla młodych twórców, by nie obawiali się wychodzić do ludzi ze swoją twórczością (niekoniecznie literacką), nie zrażali się krytyką, ale wytrwale realizowali swe pasje i rozwijali zainteresowanie. Przykład pani Kingi dowodzi, że warto.

Popołudniowe spotkanie miało już bardziej kameralny charakter, zarówno ze względu na formę, jak i zgromadzonych gości: rodzinę, przyjaciół, kolegów licealnych i nauczycieli, nie kryjących dumy z takiej uczennicy. Wszyscy gratulowali debiutantce jej "pierwszego literackiego dziecka" i życzyli kolejnych ciekawych książek.

(Małgorzata Stochel)
(zdjęcia: Wadowicka Biblioteka Publiczna)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 Kolbutrowy 2014-02-25 13:02
Co można robić po kierunku "studia azjatyckie bliskowschodnie " ? Do wykonywania jakiego zawodu te studia przygotowują?
+2 #2 znajomy 2014-02-25 13:11
Cytuję Kolbutrowy:
Co można robić po kierunku "studia azjatyckie bliskowschodnie" ? Do wykonywania jakiego zawodu te studia przygotowują?


Do bezrobocia - dlatego dobrze, że próbuje robić coś innego, bo ze studiów oprócz tytułu mgr niczego nie wyniesie...
+1 #3 Kolbutrowy 2014-02-25 17:21
Cytuję znajomy:

Do bezrobocia - dlatego dobrze, że próbuje robić coś innego, bo ze studiów oprócz tytułu mgr niczego nie wyniesie...

To po co na nie poszła?
+2 #4 prix 2014-02-27 09:08
ta książka to wielka porażka,lepiej niech się zajmie czymś innym.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.