Koncerty, spektakle teatralne, wystawy, seanse filmowe, spotkania autorskie - takie atrakcje czekały na
To były wyjątkowe dni

Koncerty, spektakle teatralne, wystawy, seanse filmowe, spotkania autorskie - takie atrakcje czekały na uczestników II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II, które odbyły się w dniach 15-17 czerwca w sześciu miastach Małopolski. Wadowice, jako miasto rodzinne Karola Wojtyły, również brały w nich udział.

Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II to inicjatywa, która zrodziła się z okazji zeszłorocznej beatyfikacji Ojca Świętego. Jej celem jest uhonorowanie jego osoby oraz przyczynienie się do zachowania i szerzenia jego nauki oraz życiowej postawy. Pierwsza edycja poświęcona była miejscom w Małopolsce związanym z różnymi etapami życia Karola Wojtyły. Natomiast w tym roku organizatorzy chcieli przybliżyć osobę bł. Jana Pawła II poprzez różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Mottem tegorocznej edycji były słowa Papieża-Polaka: "Sztuka to to, co czyni człowieka bardziej człowiekiem"

Uroczystości odbywały się w sześciu miastach Małopolski: Starym Sączu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakopanem, Tarnowie, Krakowie i oczywiście Wadowicach. Tu na wszystkich, których osoba Jana Pawła II jest szczególnie bliska czekało sporo atrakcji.

W piątek (15.06) Muzeum Miejskim przy ulicy Kościelnej otworzyło swoje podwoje dla młodzieży szkolnej: wykład historyka Marcina Witkowskiego pt. "Różne oblicza bł. Jana Pawła II" był próbą przedstawienia wyzwań przed jakimi stanął Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu - papież jako reformator Kościoła w duchu soborowym, kontynuator dzieła swoich poprzedników - bł. Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I oraz wytrwały obrońca praw człowieka.

W sobotę (16.06) odbyło się spotkanie "Wadowickie korzenie Karola Wojtyły", które prowadziła dr Marta Burghardt. Tu z kolei przeważali dorośli. Koncentrowało się ono na przedstawieniu nieznanych lub niewystarczająco wyeksponowanych wydarzeniach z życia przyszłego papieża w rodzinnym mieście. Prelegentka przedstawiła obraz międzywojennych Wadowic i środowisko w jakim rozwijał się młody Wojtyła. Sporo miejsca zajęło przedstawienie życia artystycznego miasta lat 20. i 30., pierwszych kroków Karola Wojtyły na scenie teatralnej, jego młodzieńczej poezji i przyjaźni z artystą Wincentym Bałysem (dr Burkhardt jest autorką książki o Bałysie "Nieznany przyjaciel Karola Wojtyły").

W niedzielę odbył się spacer z przewodnikiem "Śladami bł. Jana Pawła II" na którym uczestniczy zwiedzili wszystkie ważne miejsca w Wadowicach związane z Karolem Wojtyłą. Przez trzy dni można było również bezpłatnie zwiedzać Muzeum Miejskie w Wadowicach i wystawę "Wadowice Karola Wojtyły" oraz tymczasową wystawa z Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Domu Katolickim. Nie zabrakło też seansów filmowych: miłośnicy kina i osoby papieża mogli obejrzeć filmy "Szukałem Was" oraz "Świadectwo".

Jednym z najważniejszych wadowickich wydarzeń II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II był prawie dwugodzinny koncert na rynku zespołu "Trzecia Godzina Dnia" z Mieczysławem Szcześniakiem. Repertuar pop-gospelowego chóru chrześcijańskiego przyciągnął pod scenę około 200 osób - to nie za dużo, jednak tak specyficzna i uduchowiona muzyka wymaga specyficznego odbiorcy a i to, że praktycznie w tym samym czasie wadowiczanie przygotowywali się do kibicowania biało-czerwonym w meczu Polska - Czechy na pewno wpłynęło na frekwencję.

Organizatorem II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

(MG)
(zdjęcia: MG, Muzeum Miejskie w Wadowicach)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 urolog 2012-06-19 09:18
gdzie jest urokliwy rynek:(?
+2 #2 wado 2012-06-19 10:31
A gdzie Kaczyński F ? Nie głosi ewangelii?
+7 #3 Jaśka z mięsnego 2012-06-19 11:44
Zbiorowa klerykalna masturbacja.
+4 #4 Ania 2012-06-19 12:13
Koncert fajny. Mało było Szczesniaka ale i dorbze, bo TGD broni się sama. Ja bawiłam się świetnie

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.