W naszym regionie legalnie pracują przedstawiciele 125 krajów świata. Wśród nich największą grupę
Przybyli ze 125 krajów, aby pracować w Małopolsce. Najwięcej jest Ukraińców

W naszym regionie legalnie pracują przedstawiciele 125 krajów świata. Wśród nich największą grupę stanowią Ukraińcy. Liczba cudzoziemców w regionie wciąż rośnie i wynosi 70,2 tysiąca.

Na koniec czerwca 2021 roku liczba osób o innej narodowości niż polska, zgłoszona do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w małopolskich ZUS, to 70,2 tysiąca. Tak wysokich wartości nie notowano dotychczas w regionie. To o ponad 10 tysięcy więcej w porównaniu do czasu sprzed pandemii  i o niemal 4 tysiące więcej niż kwartał wcześniej. W lutym 2020 roku było 60,1 tysiąca obcokrajowców. Natomiast pod koniec marca 2021 roku ich liczba sięgnęła 66,3 tysięcy. Spadek liczby pracujących cudzoziemców można było zaobserwować jedynie po ogłoszeniu epidemii Covid-19. Na koniec czerwca 2020 roku ich liczba w rejestrach ZUS zmniejszył się do 54,7 tysiąca.

Liczba ubezpieczonych obcokrajowców rośnie również w całym kraju. W czerwcu tego roku wyniosła ona 818,8 tysięcy. Wzrosła w stosunku do lutego 2020 roku o 148,6 tysięcy, a w stosunku do maja 2021 roku – o 22 tysiące.

Wśród cudzoziemców w Małopolsce ponad 71% stanowią obywatele Ukrainy. Na 31 czerwca 2021 roku było ich ponad 50 tysięcy (w Krakowie niemal 32,4 tysiąca, w Nowym Sączu przeszło 10,2 tysiąca, w Chrzanowie (pod który podlega również powiat wadowicki) – 4,8 tysiąca, natomiast w Tarnowie – prawie 2,6 tysiąca). Co oznacza, że w ostatnim kwartale przybyło 3 tysiące przedstawicieli tego państwa.

Poza Ukraińcami w naszym województwie liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, których pracuje 2,8 tysiąca w regionie. Dalsze miejsca zajmują Gruzini (1,7 tysiąca) i Rosjanie (1,3 tysiąca). W rejestrach małopolskich placówek ZUS nie brakuje również przybyszów z bardziej odległych państw. W Krakowie jest liczna grupa Hindusów – 1,3 tysiąca. W sądeckiej placówce zgłoszono ponad 50. Nepalczyków, w chrzanowskiej zaś kilkudziesięciu obywateli z Bangladeszu i Filipin.  W Tarnowie natomiast pracuje kilkunastu Chińczyków i Afgańczyków.

Spośród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych 44,5 tysiąca to pracownicy, a 2 tysiące to prowadzący własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. umowach zlecenia.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+10 #1 yanek 2021-08-11 12:27
no i super, dawać im zwolnienia i ulgi na wszystko, a naszym przedsiębiorcą tylko dokręcać kurek, ciekawe jak długo to potrwa, firmy będą się zamykać jeszcze szybciej niż się zamykają a ukraińcy i reszta będą mieć to w dupie bo pojadą dalej na zachód, a polska gospodarka się obudzi z ręką w nocniku...
Cytować
+11 #2 JACEK 2021-08-11 13:01
Wolne media!!!

Jak możecie niszczyć ten kraj, sprowadzać go do "parteru" komuny i mieć uśmiech na ustach?

FILIP KACZYŃSKI, EWA FILIPIAK - JAK WAM NIE WSTYD!!!
JAK MOŻECIE CHODZIĆ PO WADOWICKICH ULICACH I PATRZEĆ NAM MIESZKAŃCOM PROSTO W OCZY?

WSTYD I HAŃBA!!!
Cytować
+1 #3 yanek 2021-08-11 18:28
tacy nepalczycy czy filipińczycy nie przyjechali sami, zostali sprowadzeni przez zorganizowaną grupę z przeznaczeniem do pracy w zakładach czy gospodarstwach,
i jak ktoś myśli że taki nepalczyk nagle stwierdził że pojedzie do Europy za swoje 200 zł miesięcznej pensji i nikt mu w tym nie pomógł dla własnej korzyści to gratuluje...
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.