To wiedza jest najlepszą ochroną przed koronawirusem. Jeśli masz świadomość, jak działa COVID-19 o
Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie - przeczytaj raz jeszcze co musisz wiedzieć o koronawirusie
artykuł sponsorowany

To wiedza jest najlepszą ochroną przed koronawirusem. Jeśli masz świadomość, jak działa COVID-19 oraz w jaki sposób się przenosi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że unikniesz dzięki temu zarażenia. Wzbogać swą wiedzę i sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o koronawirusie.

Nie ma najmniejszych nawet wątpliwości, że koronawirus wywrócił świat do góry nogami. Życie w naszym kraju i nie tylko, od kilku tygodni nie wygląda już jak dawniej. Wprowadzone zostały działania, mające na celu zminimalizowanie ryzyka przenoszenia się wirusa, zamknięto szkoły, restauracje, place zabaw, czy salony kosmetyczne. Walka z COVID-19 trwa, jednak gospodarki wielu państw zostały w tym czasie bardzo osłabione, a ludzie stracili swe źródła utrzymania. W związku z tym coraz więcej miejsc użytku publicznego znów się otwiera. Proces tak zwanego ''odmrażania gospodarki'' będzie postępować, dlatego też bardzo ważne, abyś wiedział jak postępować, by zachować pełne bezpieczeństwo w tej nowej rzeczywistości. Dowiedz się, jak skutecznie chronić siebie i bliskich w dobie koronawirusa oraz jak postępować, gdy czujesz, że możesz być zarażony. 

Koronawirus SARS-CoV-2co to jest?

Często mówimy obecnie o koronawirusie, jako o chorobie. Jednak jest on właściwie jedynie wirusem, który ją wywołuje. Wirusy z tej rodziny występują powszechnie u zwierząt. Atakują głównie ptaki oraz ssaki, wywołując przy tym między innymi schorzenia układu oddechowego. Niestety mają one także umiejętność mutacji, przez co mogą także zarażać inne gatunki. Tak właśnie stało się w przypadku SARS-CoV-2, rozpoznanego w Chinach pod koniec 2019 roku. 

COVID-19 to natomiast choroba zakaźna układu oddechowego, wywołana przez wyżej wymienionego wirusa. Jej przebieg może być bardzo ostry. Objawia się zazwyczaj suchym kaszlem, bólem w klatce piersiowej oraz wysoką gorączką. Oczywiście istnieje także wiele innych towarzyszących objawów. Te jednak notowane są najczęściej. Obecnie zmagamy się z pandemią COVID-19. 

Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Wiemy już, że COVID-19 jest chorobą zakaźną. Tym samym, wirus w bardzo łatwy sposób się rozprzestrzenia. Pomiędzy ludźmi, zarażenie następuje w tym przypadku drogą kropelkową, czyli przede wszystkim poprzez kaszel, katar, czy chociażby ślinę. Zarazić możemy się bowiem chociażby dotykając, czy rozmawiając, z osobą zakażoną, a także mając styczność z powierzchniami przez nią dotykanymi (oczywiście, jeśli dotykane były rękoma, które miały wcześniej kontakt ze śluzówką). 

Jak chronić się przed zakażeniem?

W celu ochrony przed zakażeniem należy przestrzegać wszelkich zaleceń WHO, a także innych instytucji. Najlepszą ochroną jest przede wszystkim odpowiednia higiena. Często i dokładnie myj ręce. W miejscach publicznych najlepiej noś rękawiczki jednorazowe i pod żadnym pozorem nie dotykaj twarzy, nim nie umyjesz lub nie zdezynfekujesz dłoni. Oczywiście w czasie pandemii sprawdza się także noszenie maseczek. Pozwala to bowiem zminimalizować ryzyko roznoszenia choroby przez osoby niezdiagnozowane. 

Kiedy zgłosić się do lekarza — rodzaje testów na koronawirusa

Kiedy wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy charakterystyczne dla COVID-19 i podejrzewasz, że możesz być zarażony koronawirusem, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Diagnoza możliwa jest poprzez przeprowadzenie odpowiedniego testu. Obecnie najczęściej wykonuje się test metodą RT-PCR, czyli poprzez wymaz oraz test serologiczny i kasetkowy, czyli z próbki krwi. Dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl