Jak uzyskać zachowek pomimo skutecznego wydziedziczenia spadkobiercy? Tego i nie tylko dowiesz się w od
Jak uzyskać zachowek pomimo skutecznego wydziedziczenia spadkobiercy
artykuł sponsorowany

Jak uzyskać zachowek pomimo skutecznego wydziedziczenia spadkobiercy? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Skuteczność roszczenia zachowkowego bez wątpienia jest ściśle powiązane z kwestią wydziedziczenia.

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Pamiętać jednak trzeba, że przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.

Jakie są skutki wydziedziczenia?

Większość z moich Klientów zakłada, że wydziedziczenie powoduje pozbawienie prawa do zachowku nie tylko wydziedziczonego, ale również wszystkich z jego linii dziedziczenia.

A to błąd!

Dlaczego?

Bo, o ile skuteczne wydziedziczenie rzeczywiście pozbawia wydziedziczonego prawa do zachowku, o tyle powoduje jednocześnie nabycie tego prawa przez jego zstępnych (dzieci).

Co ważne, staje się to to ich własnym prawem do zachowku, a nie prawem dziedziczonym po swoim poprzedniku.

Ma to kolosalne znaczenie z uwagi na wymiar zachowku, ponieważ nie można wykluczyć, że zachowek dla dalszych zstępnych będzie wyższy niż zachowek dla wydziedziczonego, choćby z uwagi na fakt, że udział spadkowy stanowiący podstawę do obliczania zachowku jest większy dla zstępnych małoletnich albo niezdolnych do pracy.

Po więcej informacji w tym temacie odsyłam do artykułu pt.:  „Zachowek – jak ustalić jego wysokość i obliczyć wartość?”, a także do artykułu pt.: „Zachowek – najczęściej zadawane pytania”

A wszystko do wynika wprost z normy prawnej zawarte w kodeksie cywilnym, która stanowi, że Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.”

Jak wygląda to w praktyce zobacz w najnowszym wpisie opublikowanym na naszym blogu pt.: „Jak uzyskać zachowek pomimo skutecznego wydziedziczenia spadkobiercy”

 

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa spadkowego, zapraszam do lektury naszego bloga – ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl