Nawet do 33 stopni wg prognoz pokażą nasze termometry w ciągu najbliższych dni. To może być niebezp
Nadchodzą upały

Nawet do 33 stopni wg prognoz pokażą nasze termometry w ciągu najbliższych dni. To może być niebezpieczne dla zdrowia. Jak sobie radzić w taką pogodę?

Fala upałów, które od kilku dni możemy zaobserwować również w powiecie wadowickim zaczyna być odczuwalna dla zdrowia: jak informuje nas Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zanotowano już wzrost wyjazdów do dolegliwości, które nasilają się podczas wysokich temperatur. Od soboty (7.06) centrum dyspozytorskie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wysyłało karetki ponad 120 razy do zasłabnięć, duszności czy problemów kardiologicznych – znaczna część tych dolegliwości może być związana z falą upałów.

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w dużych miastach, gdzie nie ma przewiewu i mury są nagrzane. Podczas upałów osoby starsze i małe dzieci nie powinny długo przebywać na słońcu, szczególnie między godz. 12 a 16 – przestrzega dr Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Warto o tym pamiętać przebywająć chociażby na wadowickim rynku, który w takie upały staje się po prostu nagrzaną patelnią: należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

1. osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2. położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia, być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego w przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku w przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację. Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Nadejście letniej pogody oznacza również ratowanie tonących. Mieszkańcy zaczynają szukać ochłody nad okolicznymi zbiornikami wodnymi i niestety – nie zawsze robią to rozsądnie. Pamiętajmy o tym, aby wybierać akweny wodne znane nam, a najlepiej te, gdzie są ratownicy, nie skakać do wody na główkę, aby uniknąć urazu kręgosłupa, nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody a także nie wchodzić nagle do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu. Warto też wybierać się nad akweny wodne w towarzystwie innych osób.

(AS)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Obserwatorek 2014-06-09 17:07
Przydałaby się kurtyna wodna na rynku,
tak jak w wielu innych miastach.

Tym bardziej,że wadowicki rynek to niemalże lotnisko. Idąc przez rynek aż głowa boli od promieni słonecznych padających wprost na beton. Najbardziej współczuje tym,którzy roznoszą tam ulotki,na tym "rynku". :D
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.