Stowarzyszenie "Gościniec 4 żywiołów" chcąc podsumować i pokazać efekty współpracy wielu osób,
Nagrodzili za smakołyki

Stowarzyszenie "Gościniec 4 żywiołów" chcąc podsumować i pokazać efekty współpracy wielu osób, organizacji i samorządów z terenu LGD zorganizował I Festiwal "Gościńca 4 żywiołów", który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu.

W pierwszej części festiwalu zaplanowane zostało rozstrzygnięcie Konkursu "SMAKI żywiołów". Konkurs miał na celu wyłonienie najciekawszych produktów, potraw oraz usług lokalnych. Produkty oceniane były w trzech kategoriach. Na przystrojonych stołach ułożone zostały produkty konkursowe, wśród których znalazły się produkty kulinarne, wyroby rzemieślnicze i oferty z gospodarstw agroturystycznych. Jury konkursowe zostało poproszone o ocenę produktów i wyłonienie z nich najlepszych w poszczególnych kategoriach.

Nie zabrakło pokazów zdjęć i prezentacji poszczególnych gmin, które przeplatane były występami zespołów, które bezpośrednio skorzystały z dofinansowania LGD. Wystąpiły zespoły "Kozinianie", "Mali Stronianie", Dziecięca Formacja Taneczna z Mucharza oraz Orkiestry Dęte z Łękawicy i Mucharza.

W przerwie uczestnicy festiwalu zaproszeni zostali do degustacji lokalnych przysmaków z terenu LGD. Na stołach znalazły się przeróżne przysmaki min. kapuśniak z KGW z Łękawicy, zupa chrzanówka, poleśniki z barszczem czerwonym, smalec i ciasteczka z KGW z Świnnej Poręby, chleb z KGW z Mucharza i z piekarni ze Stryszowa, sery i mleko od Konwentu Bonifratrów z Zebrzydowic, pyszne ciasta i paszteciki od Pań z gminy Stryszów i z gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz wiele innych specjałów z naszego regionu.

Jury konkursowe, któremu przewodniczył Leszek Horwath oraz Joanna Piejko-Horwath po przeprowadzeniu oceny przedstawionych produktów wyłoniło najlepsze produkty konkursowe. Przewodniczący jury przyznał, iż z pozytywnym i sporym zaskoczeniem przyjęto bardzo wysoki poziom prezentacji konkursowych w kategorii wyrób – potrawa kulinarna. Jury namawiało wszystkich uczestników konkursu do zgłoszenia swoich produktów do przyszłorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku organizowanego przez Małopolski Urząd Marszałkowski.

Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

Wyrób – potrawa kulinarna, produkt przetwórstwa domowego:


I miejsce – Konwent Bonifratrów z Zebrzydowic za kolekcję serów podpuszczkowych
II miejsce – Stowarzyszenie "Na Bursztynowym Szlaku" Filomena Pająk za zupę grzybową
III miejsce – Halina Szczurek z KGW z Świnnej Poręby za powidła śliwkowo – czekoladowe.

W ramach tej kategorii Jury konkursowe przyznało także wyróżnienia dla Caffe Pensjonat za "Wiśniaka lanckorońskiego" dla Wandy Wójcickiej za zestaw olejów na zimno tłoczonych oraz dla Krystyny Prorok z Kozińca za sok z pigwy.

Wyrób – rękodzieło artystyczne, pamiątka z gminy wchodzącej w skład LGD "Gościniec 4 żywiołów":
I miejsce – KGW z Jastrzębi za zestaw dodatków do ubiorów kobiecych z motywem jarzębiny
II miejsce – Magdalena Bartkowska ze Stronia za woreczek zapachowy
III miejsce – Joanna Piotrowska z Zarzyc Wielkich za Anioły lniane i Anioły lawendowe.

Usługa – turystyczna, atrakcja z gospodarstwa agroturystycznego:
I miejsce – Gospodarstwo agroturystyczne Marii Fluder z Jaszczurowej
II miejsce – Fundacja ICPPC ze Stryszowa
III miejsce – Willa Tadeusz z Lanckorony

Podczas imprezy można było doglądnąć wystawę Klubu Fotograficznego "OKNO" z Mucharza, wystawę projektu Edukacyjno – Ekologicznego realizowanego przez Szkołę Podstawową z Mucharza "Ziemia nasza pasieka" oraz wystawę zdjęć projektów zrealizowanych za pośrednictwem LGD. Swoje wyroby prezentował także sklepik Produktu Lokalnego z Mucharza i Galeria Produktu Lokalnego ze Stryszowa. Odbył się równiez cieszący się dużą popularnością spektakl "Tato, tato sprawa się rypła" przygotowany przez aktorów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszowie z/s w Stroniu.


(WR)
(zdjęcie: stryszow.pl)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.