Już po raz czwarty gimnazjaliści z Gimnazjum w Zakrzowie uczcili rotmistrza Witolda Pileckiego w formie
Oni chcą być jak rotmistrz Pilecki

Już po raz czwarty gimnazjaliści z Gimnazjum w Zakrzowie uczcili rotmistrza Witolda Pileckiego w formie  galowego przemarszu i apelu. Dla nich to bohater i wzór patriotyzmu. Nie przypadkiem ich szkoła nosi jego imię...

W środę (25.05) sprzed Gimnazjum w Zakrzowie wyruszył coroczny marsz pamięci poświęcony patronowi szkoły, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Już po raz czwarty gimnazjaliści uczcili bohatera  w formie  galowego przemarszu i apelu. Marsz skierował się do zakrzowskiego kościoła, gdzie mszę św. w  intencji śp. Marii i Witolda Pileckich odprawił ks. proboszcz Krzysztof Kopeć.

Po mszy i części artystycznej odbył się apel poległych i pomordowanych. Podziękowanie za stałą pamięć o bohaterstwie i poświęceniu wojennego pokolenia Polaków wygłosił wójt gminy Stryszów Jan Wacławski. Gościem  uroczystości był również prof. Andrzej Nowakowski.

Dyrektor Janina Paszta odczytała zgromadzonym przed kościołem list otwarty w sprawie przywracania pamięci żołnierzy wyklętych w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce, który został podpisany 13 maja tego roku w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie, przez Zofię Pilecką-Optułowicz i Andrzeja Pileckiego.

Pamiętano również o wojennych bohaterach rodem z ziemi stryszowskiej. W ścianie frontowej kościoła wmurowana jest tablica ku czci żołnierzy z parafii zakrzowskiej, poległych w drugiej wojnie światowej: braci – Jana Oleksego w kampanii wrześniowej w 1939 roku, Józefa Oleksego we Francji w 1940 roku i Antoniego Oleksego pod Tobrukiem w 1941 roku oraz kpr. pchor. Jana Bąka poległego pod Monte Cassino w maju 1944 roku.  Pod tablicą, upamiętniającą poległych żołnierzy, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Warto wspomnieć, że rotmistrz Pilecki został patronem Gimnazjum w Zakrzowie w wyniku plebiscytu zorganizowanego kilka lat temu wśród wszystkich uczniów szkoły, będąc ich własnym i niezależnym wyborem.

 

 

(PK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 świadomy 2016-05-30 18:27
Uff... Zobaczyłem młodzież z flagami i obawiałem się, że to znowu oszołomy-nacjon aliści z ONR albo MW czy innych organizacji, gdzie młodzi ludzie nie znając historii i życia, zaniedbani przez rodziców werbują się, bo "krew gorąca". Cieszę się że to nie ta patologia, ale zdrowa, normalna młodzież! I takie zdjęcia media winny promować.
+1 #2 kris 2016-05-31 05:35
Cytuję świadomy:
Uff... Zobaczyłem młodzież z flagami i obawiałem się, że to znowu oszołomy-nacjonaliści z ONR albo MW czy innych organizacji, gdzie młodzi ludzie nie znając historii i życia, zaniedbani przez rodziców werbują się, bo "krew gorąca". Cieszę się że to nie ta patologia, ale zdrowa, normalna młodzież! I takie zdjęcia media winny promować.


Szkiełko i oko ?! Pewnie wystarcza aby ferować opinie co to "patologia" a co samo zdrowie...Choć niekoniecznie .
Powiadają,że prawie nikt nie jest zadowolony ze swej fortuny ale za to z rozumu - każdy .
Cóż więc szkodzi obdarzyć świat swoją mądrością ?
Zwłaszcza,że jest zgodna z tzw. "mądrością etapu" (co. St.Michalkiewicz).
Halo "media" ! Wiecie już co macie "promować " ?! No !
+5 #3 Andrzej Nowakowski 2016-06-01 20:47
Można fetować takie rocznice w swobodnej atmosferze, bez "dostawy obowiązkowej", czyli niejakiego MSC z Wadowic. Mam nadzieję, że on tam się nie wprosi.
+4 #4 nie skrajnej prawicy 2016-06-02 00:58
Wszystko fajnie tylko rodzina rotmistrza Pileckiego nie życzy sobie wycierania nazwiska dla potrzeb skrajnej prawicy...vide oburzenie na rekonstrukcję ślubu z świadkiem ślubnym Glińskim. Biedna młodzież, która ma mentorów jak powyżej na zdjęciach
+1 #5 Zbyszek Jurczak 2016-06-03 17:22
W niesłusznie minionych czasach, na terenie Stryszowa i okolicy czczono pamięć tych co w lasach masywu Chełm w czasie okupacji odpór zbrojny dawali. Miałem przyjemność poznać kilku z nich,m.in. dowódcę batalionu AK Chełm, kpt. T.Mazurkiewicza , po wojnie długoletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Makowa. Czy aktualnie, ta ich działalność jest już potępiana przez współczesnych? Proszę mi wytłumaczyć, bom wiekowy. Czy dlatego, że współdziałali przez 4 miesiące ze spadochroniarza mi radzieckimi to nie zasługują na pedagogiczną uwagę inżynierów dusz z Zakrzowa? Skoro preferowanym wzorem patriotyzmu jest militaryzm(tak ogólnie), to wasza wieś i gmina ma piękną kartę postaw patriotycznych z czasów okupacji. Wy sobie chyba z tego nawet sprawy nie zdajecie - pedagodzy. Młodzież wybrała Pileckiego, bo nie zna własnych bohaterów.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.