Od kilku dni studenci Studenckiego Koła Naukowego Studentów im. Joachima Lelewela Instytutu Historii i
Inwentaryzują cmentarze, kwatery i groby wojenne w powiecie

Od kilku dni studenci Studenckiego Koła Naukowego Studentów im. Joachima Lelewela Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego przeprowadza inwentaryzację cmentarzy, kwater i grobów wojennych na terenie powiatu wadowickiego.

Już po raz dziewiąty na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Studenckie Koło Naukowe Studentów im. Joachima Lelewela Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego pod kierownictwem dr hab. Prof. UP Huberta Chudzio w dniach od 4 do 13 lipca przeprowadza inwentaryzację cmentarzy, kwater i grobów wojennych na terenie powiatu wadowickiego.

Jak co roku zadaniem studentów jest przeprowadzenie inwentaryzacji obiektów począwszy od Konfederacji Barskiej, a skończywszy na terrorze stalinowskim. W tym roku Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał studentom do weryfikacji 34 obiekty ulokowane w 10 gminach powiatu.

Od początku współpracy studenci przeprowadzili inwentaryzację powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, wielickiego, myślenickiego, brzeskiego, krakowskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego. Należy podkreślić, że dotychczas przeprowadzono inwentaryzację ponad tysiąca obiektów, z czego prawie 10% było nieobjęte ewidencją. Normą prawną, która określa ramy działań studentów jest ustawa o grobach wojennych z dnia 28 marca 1933 roku z późniejszymi zmianami

Jak to wygląda? Studenci  dokonują kwerendy bibliotecznej i archiwalnej, mającej na celu poszerzenie wiedzy merytorycznej na temat badanego obszaru. Następnie udają się w teren, gdzie  weryfikowane są informacje zawarte w starych ankietach i oparciu o nie, tworzone są nowe. Jak dotychczas dokonano prawie dziesięciu odkryć obiektów, które nie były zawarte w ankietach MUW.

Wszelkie informacje zebrane przez ostatnie lata w czasie badań są opublikowane na stronie: http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl. Koło zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu wadowickiego, którzy mogą posiadać wiedzę o zapomnianych mogiłach o kontakt.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Piotr13021991 2016-07-09 15:20
Co z byłym cmentarzem pod Wadowickim rynkiem ?
Pamięta ktoś o nim w ogóle jeszcze ?
Cytować
0 #2 Zb.Jurczak 2016-07-12 11:53
Nareszcie. Sadzę, że ta inwentaryzacja to starania dr K. Meusa. W Bazie Grobów Wojennych Małopolski nie ujęto większości znanych w powiecie miejsc pochówku ofiar wojen, dlatego należy się inicjatorom i wykonawcom podziękowanie szczególne. Bodaj rok temu w gminie Brzeźnica w Marcyporębie, zabezpieczano mogiłę żołnierzy niemieckich i rosyjskich z czasów II wojny. Na marginesie. W Bazie Grobów Wojennych nie ma wykazu grobów ofiar podziemia niepodległościo wego z lat 1944-1953. Zinwentaryzowan o groby żołnierzy Kurasia, "Ognia" - uczciwie i po chrześcijańsku byłoby spisać groby ofiar tzw. Żołnierzy Wyklętych a jest ich trochę także w powiecie wadowickim. Jedni i drudzy ginęli szarpani emocjami, ale wg katolickiej dogmatyki wszyscy czekają na zbawienie.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.