Jeśli masz dłużnika, który uporczywie nie spłaca swojego zobowiązania, masz szansę na odzyskanie p
Czy wierzyciel może sprzedać wierzytelność bez zgody dłużnika?
artykuł sponsorowany

Jeśli masz dłużnika, który uporczywie nie spłaca swojego zobowiązania, masz szansę na odzyskanie pieniędzy. Możesz wystawić wierzytelność na sprzedaż m.in. na Giełdzie Długów Vindicat. Jakie wierzytelności możesz sprzedać? Czy potrzebujesz do tego zgody dłużnika? W artykule poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące sprzedaży wierzytelności?

Czym jest wierzytelność?

W Kodeksie Cywilnym wierzytelność jest zdefiniowana jako Prawa Majątkowe, które wynikają z roszczenia wierzyciela do świadczeń, które ma uregulować dłużnik. Najczęściej o wierzytelności mówi się gdy, dwa przedsiębiorstwa zawarły pomiędzy sobą umowę. Wierzycielem może być np.: bank, prywatna osoba udzielająca pożyczki lub firma świadcząca swoje usługi. Wierzytelność nie różni się od innych praw majątkowych, dlatego wierzyciel może ją sprzedać.

 

Na czym polega sprzedaż wierzytelności?

Sprzedaż wierzytelności następuje na drodze cesji i polega na przeniesieniu wierzytelności długu na podstawie umowy na osobę trzecią. Strony, które podpisują umowę, są nazywane: cedentem oraz cesjonariuszem. Pierwsza z nich jest stroną, która zbywa się prawa do wierzytelności, natomiast druga strona kupuje wierzytelność. Zgodnie z prawem wierzyciel może sprzedać wierzytelność bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie lub właściciel zobowiązania zastrzegłby to w umowie.

Wierzyciel powinien powiadomić dłużnika o sprzedaży wierzytelności. Jeśli tego nie zrobi, dłużnik może spłacić dług na konto pierwotnego wierzyciela, spłata nie będzie skuteczna wobec cesjonariusza. W wyniku tego cesjonariusz będzie mógł dalej domagać się spłaty długu od dłużnika.

Wierzyciel może sprzedać każdą wierzytelność, jednak najczęściej decyduje się na sprzedanie przeterminowanej wierzytelności np. potwierdzonej fakturą. Wierzyciel może sprzedać długi, które już istnieją, ale nie przeterminowały się jeszcze np. kiedy termin zapłaty faktury VAT jeszcze nie minął. Wierzyciel może sprzedać także wierzytelności, które nie uległy przedawnieniu, oraz nie  mają zbyt wielu wierzycieli.

Zobacz również czym się różni wierzytelność wymagalna od wierzytelność niewymagalnej.

 

Dlaczego warto sprzedać wierzytelność na Giełdzie Długów?

Giełda Długów jest nazywana inaczej Giełdą wierzytelności to rejestr informacji gospodarczych, który jest prowadzony przez internet. Giełda Długów dostępna jest w formie platformy i umożliwia wystawienie długu jako oferty na sprzedaż. Prawidłowo przygotowane ogłoszenie powinno zawierać dane: nazwę, adres i NIP dłużnika, tytuł dochodzonego roszczenia oraz wysokość zadłużenia.

 

Jaką Giełdę Długów warto wybrać podczas sprzedaży wierzytelności?

Jedną z Giełd Wierzytelności jest Vindicat. To platforma internetowa, która pozycjonuje się naprawdę wysoko, uzyskuje pozycje TOP-3 w wyszukiwarce Google według raportu przedstawionego przez SENUTO. Udostępnienie danych dłużników oraz sprzedanie ofert jest proste, narzędzie obsługuje się naprawdę intuicyjnie.

Vindicat.pl jest narzędziem online, które pozwala wierzycielom na samodzielne windykowanie należności. System umożliwia monitorowanie należności i skuteczne odzyskiwanie pieniędzy. System działa w trzech obszarach: prewencji, windykacji miękkiej (polubownej), windykacji twardej (sądowo-komorniczej). Korzystając z Vindicat, nie musisz samodzielnie sporządzać pism np. wezwań do zapłaty lub pozwów sądowych, ponieważ wygenerujesz je.  Dzięki Vindicat możesz negocjować z dłużnikiem, kontakt z nim jest łatwiejszy, ponieważ wysyła wiadomości sms i email. Vindicat może stanowić dla Ciebie pierwszą pomoc podczas odzyskiwania pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl