Gonioskopia, czyli badanie kąta przesączania to jedna z procedur diagnostycznych, która umożliwia roz
Gonioskopia – jak wygląda badanie i kiedy jest potrzebne?
artykuł sponsorowany

Gonioskopia, czyli badanie kąta przesączania to jedna z procedur diagnostycznych, która umożliwia rozpoznanie różnych chorób oczu, w tym nadciśnienia ocznego i jaskry. Jesteś ciekawy, na czym dokładnie polega badanie gonioskopowe? Dowiedz się, jak wygląda gonioskopia oka i sprawdź, czy to bolesna procedura, zanim udasz się na wizytę do specjalisty.

Co to jest gonioskopia? Ile kosztuje badanie kąta przesączania?

Zastanawiasz się, czym jest gonioskopia? To badanie okulistyczne, które pozwala specjaliście ocenić tzw. kąt przesączania (rogówkowo-tęczówkowy). Trwa zaledwie kilka minut i za sprawą zastosowania znieczulenia o działaniu miejscowym badanie to nie jest bolesne dla Pacjenta. Dzięki procedurze diagnostycznej lekarz może sprawdzić, czy kąt przesączania jest otwarty szeroki, czy wąski i zamknięty. Podczas badania gonioskopowego specjalista poddaje ocenie: 

  • szerokość kąta przesączania, 
  • krzywiznę obwodowej części tęczówki, 
  • miejsce przyczepu tęczówki.
  • morfologię tęczówki,
  • pigmentację utkania beleczkowego,
  • patologiczne naczynia.

Wynik otrzymujesz od razu po badaniu. Jesteś ciekawy, jaka jest cena badania kąta przesączania? W większości klinik okulistycznych gonioskopia kosztuje około 100-200 złotych.

 

Jaki jest przebieg gonioskopii? Wskazania do badania

Jak wygląda gonioskopia? Najpierw Pacjent opiera czoło o lampę szczelinową, a drugim okiem patrzy przed siebie w dal lub też powoli kieruje wzrok, postępując według zaleceń lekarza. Wiedz, że podczas badania kąta przesączania niewskazane są jakiekolwiek gwałtowne ruchy głową, gdyż mogą zaburzyć uzyskany wynik. Pamiętaj, że na gonioskopię należy przyjść bez makijażu i bez soczewek kontaktowych (jeśli je nosisz).

Kiedy okuliści wykonują to badanie? 

Gonioskopia to procedura diagnostyczna szczególnie przydatna przy podejrzeniu jaskry, nadciśnienia ocznego, po wypadkach i urazach gałki ocznej. Badanie wykonujemy również podczas różnych zabiegów chirurgicznych i zabiegów laserowych.

Wiedz, że aby ocenić kąt przesączania, można wykonać również badanie OCT przedniego odcinka oka.

 

Badanie kąta przesączania. Co to jest gonioskop?

Zastanawiasz się, jak wygląda gonioskop? Jest to specjalna soczewka, którą okulista nakłada na znieczuloną wcześniej gałkę oczną. Urządzenie to może przybierać różne formy. Może to być m.in.: 

  • trójlustro Goldmanna, 
  • soczewki czterolusterkowe Zeissa, 
  • soczewki chirurgiczne Koeppego, 
  • soczewki chirurgiczne Swana i Jacoba.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, badanie kąta przesączania jest przeprowadzane w znieczuleniu, dzięki czemu nie jest bolesne. Jednak po procedurze może pojawić się delikatne zaczerwienienie gałki ocznej. Część Pacjentów skarży się też na wrażenie zamglenia oka. Niekiedy występuje również lekki ból oka i uczucie obecności ciała obcego pod powieką. Są to objawy będące skutkiem podrażnienia oka podczas badania i nie powinny budzić Twojego niepokoju (mijają samoistnie w ciągu kilku godzin). Jeśli symptomy utrzymują się dłużej, niż 24 h, rekomendujemy konsultację u lekarza okulisty.

 

Ocena szerokości kąta przesączania. Interpretacja wyników gonioskopii

Wyniki badania przedstawiamy za pomocą skali, która może wykazać:

  • stopień IV – gdy szerokość kąta to 35-45 stopni, jest to prawidłowy kąt przesączania,
  • stopień III – kąt w przedziale 35-25 (również jest w normie),
  • stopień II – wartość kąta wynosi 20, co sygnalizuje niewielkie ryzyko,
  • stopień I – kąt o szerokości 10 stopni, co oznacza duże zagrożenie, gdyż wartość poniżej 10 sygnalizuje zamknięcie kąta przesączania.

Podsumowując, badanie z użyciem gonioskopu uwidacznia szerokość i położenie kąta przesączania. Procedurę przeprowadzany przy podejrzeniu niektórych chorób oczu lub przed różnymi zabiegami okulistycznymi. Badanie to nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań i jest przystępne cenowo.


Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8862628/ [25.03.2024 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68649,badanie-kata-przesaczania-gonioskopia [25.03.2024 r.].

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl