Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegarów przesu
Śpimy krócej

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00, przez co będziemy spali krócej.

Zmiany czasu które dokonujemy dwa razy do roku, mają przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009 - 2011.

O potrzebie stosowania zmiany czasu pisał już Benjamin Franklin. Jednakże humorystyczna wymowa jego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej).

Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu letniego i zimowego byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 o godzinę w tył. Wkrótce potem i Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946 - 1949, 1957 - 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.

Dziś podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

(MG)

Zobacz również:
Nasi fryzjerzy zdobyli 8 medali
Co ludzie Krzysztofa Rutkowskiego robili w Wadowicach?
Pożar na starym wysypisku śmieci
Tłumy wadowiczan pod kolekturami
Na strażaków można liczyć
Fryzjerstwo ma się u nas dobrze
Pamiętajmy o wyklętych
Wadowiczanie z popiołem na głowach
Wadowice na starej fotografii, część 2

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Miki 2012-03-24 20:07
:(
+3 #2 La Vey 2012-03-24 22:06
Linia życia dłoni niemal dotykająca kciuka wskazuje na to, że osobę trzymającą telefon spotka śmierć przed 50-tką. To darmowa porada - jeśli ktoś jest zainteresowany podobnymi, proszę pozostawić maila, na pewno zinterpretuję.
I proszę iść spać wcześniej. Krótkie spanie zmienia fakturę dłoni, przez co przesuwają się jej wewnętrzne linie, co prowadzi do zmiany naszego losu. Nie bez parady Towarzystwo Wróżbitów odnotowało, że w poniedziałek po zmianie czasu ginie o 33% więcej kierowców, niż poniedziałek każdy inny.
Pozdrawiam,
La Vey.
+2 #3 Miłośnik magistratu 2012-03-25 10:37
Zmiana czasu to szczyt kretynizmu nowoczesnego społeczeństwa.

"Zmiany czasu które dokonujemy dwa razy do roku, mają przyczynić się do efektywniejszeg o wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii."

Czy ktoś raczy wreszcie udowodnić powyższe stwierdzenie???

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.