Radoczański jabłecznik, którego historia sięga kilku pokoleń wstecz znalazł się wśród 9 produkt
Radoczański jabłecznik kandydatem do produktu tradycyjnego

Radoczański jabłecznik, którego historia sięga kilku pokoleń wstecz znalazł się wśród 9 produktów opiniowanych i rekomendowanych przez Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego.

W tym tygodniu w Siedliszowicach obradowała Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego pod przewodnictwem wicemarszałka Wojciecha Kozaka. Kapituła, w której składzie zasiada także m.in. przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska, zadecydowała o rekomendacji dla 9 nowych produktów. Wśród nich znalazł się Radoczański jabłecznik. Jego historia sięga kilku pokoleń wstecz.

Podobno było tak. Pewna praprababcia służyła w młodości na dworze w Galicji. Była dobrą kucharką i na Wigilię piekła strudel z jabłkami, do którego dodawała konfiturę z płatków róży, co dawało rewelacyjny smak i aromat. Strudel piekło się raz w roku, ale ciasto było tak pyszne, że chętni na nie byli i w innym czasie. Kucharka wpadła więc na pomysł, by ten aromat i smak róży wykorzystać w zwykłym jabłeczniku na kruchym cieście, z jabłkami pokrojonymi w plasterki (jak w strudlu). Zarys przepisu przetrwał w opowiadaniach, potem ktoś coś zapisał, ale jego popularność była mała, ponieważ nastała wojna i bieda (…).” Jak podkreślają mieszkańcy Radoczy: „Ten jabłecznik to taka kontynuacja strudla, chociaż w innym wydaniu. Konfitura z róży została zapożyczona ze strudla i została w jabłeczniku radoczańskim. Różni się on zatem od innych: „na pewno kompozycją smakową, którą podkreśla dodawana do niego konfitura z róży”. „(…) To smaczne, aromatyczne i zdrowe ciasto. (...) Podstawowe surowce pochodzą z naszego regionu (…)”. I właśnie pochodzenie i wysoka jakość surowców mają niebagatelny wpływ na niepowtarzalny smak wypieku, pozostawiając niezapomniane wrażenia - tak rekomendowany jest nasz regionalny produkt.

Wśród opiniowanych produktów znalazły się też tradycyjnie wędzone wyroby z Raciechowic: boczek, szynka i schab oraz kiełbasa wiejska. Ponadto zaprezentowano tradycyjny chleb siedliszowski i wyjątkową ratafię z kwiatami czarnego bzu i głogu. Dwie odmiany pstrąga – niezwykle rzadko spotykany potokowy oraz tęczowy zaprezentowali właściciele hodowli z Ojcowa, a listę tradycyjnych deserów może wzbogacić właśnie radoczański jabłecznik z różą. Teraz decyzja o wpisaniu go na listę produktów tradycyjnych zależy od ministerstwa rolnictwa.

Zobaczcie przepis na Radoczański jabłecznik

(MG)
(zdjęcie: www.radoczacentrum.com.pl)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.