Według statystyk rolnictwo jest jednym z najniebezpieczniejszych sektorów gospodarki. W zeszłym roku,
Warto dochodzić swoich praw po wypadkach rolniczych

Według statystyk rolnictwo jest jednym z najniebezpieczniejszych sektorów gospodarki. W zeszłym roku, według raportu KRUS, ponad 22 tysiące rolników uległo wypadkom przy pracy, z czego ponad 16 tys. odniosło trwały bądź długotrwały uszczerbek na zdrowiu. W przypadku takich wypadków, warto dochodzić swoich praw.

Najwięcej wypadków dotyczyło upadków z wysokości (ponad 8 tys. poszkodowanych), wypadków z udziałem maszyn rolniczych (ponad 2,2 tys.) oraz obrażeń zadanych przez zwierzęta (ok. 1.9 tys. poszkodowanych). Poszkodowanym w wypadku przysługuje odszkodowanie wypłacane, w zależności od sytuacji, przez prywatne zakłady ubezpieczeń lub KRUS. Państwowa instytucja wypłaca świadczenia na podstawie ustaleń komisji lekarskiej określającej stopień długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, o ile wypadek nie zostanie uznany za wynik "rażącego niedbalstwa". Obecnie jest to 650 zł. za każdy procent uszczerbku.

Na szczęście, jeżeli poszkodowany zdecydował się wykupić wcześniej dobrowolne ubezpieczenie NNW lub na życie, wtedy on sam, lub jego rodzina, mogą dochodzić świadczeń od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym była wykupiona polisa. Natomiast jeżeli wypadek był następstwem czyjejś winy, wówczas odszkodowanie wypłacane jest z OC sprawcy.

Nie zawsze jednak kwota przyznawana przez ubezpieczyciela odpowiada odniesionym uszczerbkom na zdrowiu.

"Wynika to najczęściej ze złej oceny strat i ich niewłaściwego oszacowania przez ubezpieczyciela ale czasem również z niedopilnowania wszystkich praw przez samych poszkodowanych, którzy często czują się przytłoczeniu całą sytuacją" - twierdzi Jacek Wrzosek, prezes kancelarii prawniczo-brokerskiej Adversum, który jednocześnie zachęca poszkodowanych do ubiegania się o należne im świadczenia.

Ważne jest jak najlepsze udokumentowanie całego wypadku. Wiele niedoszacowanych odszkodowań wynika właśnie z niekompletnej bądź błędnej dokumentacji strat. Im obszerniejsza i pełniejsza dokumentacja tym większa szansa na otrzymanie odpowiedniego odszkodowania. Nie zapomnijmy o właściwym oszacowaniu odniesionych strat, poniesionych wydatków a także zawarciu przyszłych kosztów wynikających z wypadku np. koszty rehabilitacji. Należy również dokładnie zapoznać się z prawami nam przysługującymi. Ubezpieczyciel może wykorzystać nieznajomość prawa przez poszkodowanego i zmniejszyć kwotę odszkodowania lub nawet odmówić wypłaty.

"Warto również pamiętać, że o wypłatę odpowiedniej kwoty odszkodowania możemy się ubiegać nawet po zakończeniu procedury odszkodowawczej. Nawet jeśli ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie, to mamy 3 lata na odwołanie się od jego decyzji i rozpatrzenie sprawy na nowo. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podpisaliśmy z ubezpieczycielem ugodę. Wtedy musimy się zadowolić tym co zostało nam wypłacone" – ostrzega prezes Adversum.

Nie każdy jednak decyduje się na walkę z ubezpieczycielem. Poszkodowani często nie chcą sporu z ubezpieczycielem, uważając go za zbyt kosztowny i czasochłonny. W efekcie godzą się na proponowaną przez niego kwotę, uznając, że nie byliby w stanie uzyskać większego odszkodowania.

Okazuje się jednak, że można wywalczyć o wiele więcej niż ubezpieczyciel proponuje, a nawet więcej niż wcześniej wypłacił. Często są to wielokrotności początkowej kwoty.

"Mieliśmy przypadek rolnika z województwa podlaskiego, który ostatecznie otrzymał odszkodowanie 8 razy większe od proponowanego na początku przez ubezpieczyciela" – podkreśla Jacek Wrzosek.

(AS)
(zdjęcie: Wikipedia)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 antek 2013-08-26 16:00
Warto się bić o swoje. Większość ubezpieczycieli zapomniał już że po to biorą składki aby w razie wypadku wypłacać ubezpieczenia. Więkrzość towarzystw myśli tylko o tym jak składki brać, ale już nie żeby wypłacać. Skandalem są powoływane przez ubezpieczycieli komisje lekarskie. Płacą lekarzom legalnie łapówki żeby ci orzekali jak najniższe stopnie uszczerbków na zdrowiu. Moja siostra miała kiedyś wypadek, była pasażerem samochodu, wypadek z winy innego kierowcy. Oczywiście miał OC. Siostra połamane żebra, obie nogi i problemy z kręgosłupem, rok prywatnej rehabilitacji. Odszkodowanie proponowane przez ubezpieczyciela 1900 zł śmieszne. Wywalczyliśmy w sądzie 46 000!!! Pomyślcie że na prawników ubezpieczyciel też wydawał pieniądze no i koszty sądowe. Oni trwonią nasze składki po prostu a o uszczerbku powinien decydować lekarz specjalista u którego się leczymy. I wiedzą że mało kto ma możliwości żeby walczyć w sądzie więc to perfidnie wykorzystują.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.