Kilka tysięcy osób przeszło spod kościoła św. Piotra Apostoła do Bazyliki Ofiarowania Najświętsz
Drukuj
Kilka tysięcy osób w procesji Bożego Ciała

Kilka tysięcy osób przeszło spod kościoła św. Piotra Apostoła do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w procesji Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W czwartek (19.06) wierni, jak co roku w Boże Ciało, przeszli ulicami Wadowic. W tym roku procesja rozpoczęła się po uroczystej mszy świętej w kościele św. Piotra Apostoła. Kilka tysięcy wiernych przeszło aleją Matki Bożej Fatimskiej, ulicami Poprzeczną i Lwowską do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny na Placu Jana Pawła II. Przy czterech ołtarzach, ustawionych na trasie procesji, odczytano fragmenty Ewangelii.

To jedna z największych procesji w regionie w której biorą udział mieszkańcy Wadowic i okolic, ale także osoby przyjezdne. Nie zabrakło też oczywiście delegacji pocztów sztandarowych, stowarzyszeń czy strażaków. W wadowickiej procesji od kilku lat idzie rónież trójka dzieci, przebrana za Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos, dzieci z Fatimy, którym w 1917 roku objawiła się Matka Boska.

Boże Ciało to święto, podczas którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Uroczystość została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liege. W 1252 r. została ona rozszerzona na Germanię. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

 

(MG)
(zdjęcia: Szymon Góralczyk


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Ktoś okradł "Sowę" z bratków. WCK prosi o naprawę szkód

Złodziej z kebaba i Galerii Cafe wpadł z kolegą podczas kontroli. Obaj mieli przy sobie narkotyki

Tuje i ule w ogniu. W pożarze zginęło sporo pszczół

Dachowanie na obwodnicy Andrychowa. Kierowca miał ponad 1,5 promila...

Policjanci z Brzeźnicy pomogli mężczyźnie, który targnął się na swoje życie