W gminie Wieprz zorganizowane zostanąwarsztaty kulinarne, na których panie z Kół Gospodyń Wiejskich
Drukuj
W Wieprzu chcą ocalić tradycje kulinarne od zapomnienia

W gminie Wieprz zorganizowane zostanąwarsztaty kulinarne, na których panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotują kilkadziesiąt różnych potraw z wieprzowiny oraz ryb. Ozdobią przygotowaną książkę, która ma ocalić od zapomnienia przepisy kulinarne.

Gmina Wieprz posiada bogate tradycje kulinarne kultywowane przez gospodynie oraz lokalne stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich. Przygotowywane wg tradycyjnych przepisów potrawy z wieprzowiny oraz z ryb różnią się od podobnych przepisów w kraju czy też w Europie. Jest to tym samym wielki atut tutejszego regionu.

Korzystając z dorobku kulinarnego obszaru Stowarzyszenie Nadzieja z Wieprza działając w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gospodyń Gminy Wieprz oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wieprzu opracowało projekt "Wieprz i ryba ze smakiem, czyli promocja tradycyjnych potraw lokalnych", który zakwalifikowany został do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Ryby.

W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne podczas których panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotują kilkadziesiąt różnych potraw z wieprzowiny oraz z ryb. Powołana komisja wyłoni te najsmaczniejsze potrawy, które następnie w profesjonalny sposób zostaną sfotografowane, aby stały się ozdobą przepisów zamieszczonych w książce.

Książka z przepisami kulinarnymi podzielona zostanie na kilka rozdziałów. Jeden rozdział poświęcony zostanie dla każdego z 6 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wieprz. W jednym z rozdziałów zebrany i spisany zostanie kilkuletni dorobek Klubu Kulinarnego Podróżnika. Do książki dołączona będzie płyta cd z wersją elektroniczną książki oraz jej tłumaczeniem na język angielski.

Działania projektowe nie ograniczają się do zebrania i przygotowania ciekawych przepisów kulinarnych z ryb i wieprzowiny. Organizatorzy projektu pragną podzielić się swoją wiedzą kulinarną z innymi regionami Polski i Europy.

Wybór lokalizacji do prowadzenia działań promocyjnych padł na dwie duże imprezy kulinarne: Festiwal kulinarny "Zapomniane smaki" w Łebie nad Bałtykiem oraz Festiwal Kaszanki w Szenna na Węgrzech. Kontakty z Węgrami mają wielowiekową tradycję, a kuchnie pomimo kontaktów obu krajów, pozostały zupełnie różne od siebie, pomimo ich niewątpliwych walorów. Prezentacja polskiej kuchni jak i produktów będzie ciekawym doświadczeniem dla organizatorów wycieczki. W zamian za to grupa z Polski, pozyska wiedzę na temat kuchni i kulinariów Węgier.

Festiwal kulinarny "Zapomniane smaki" w Łebie nad Bałtykiem to święto koneserów smacznej i zdrowej żywności. Organizatorzy projektu zamierzają prezentować potrawy z wieprzowiny oraz z karpia. Mieszkańcy wybrzeża posiadają bowiem znikomą wiedzę na temat tej wspaniałej i popularnej na południu kraju ryby.

(AP)
(zdjęcia: Urząd Gminy Wieprz)

Zobacz również:
Zamieszanie w Noc Muzeów z biletami do papieskiego muzeum
Wadowiczanka najmilszą studentką Krakowa
Takie mamy znaki
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Strażacy wspomogli Rafałka

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Serce Roku dla Celiny Maciejczyk

Papieskie muzeum udostępniło ostatni wywiad ze ś.p. księdzem Tadeuszem Kasperkiem

Zagajnik przy drodze na Bożą Mękę nadal zaśmiecany cześciami samochodowymi

Na rynku stanęła "czterdziestka"

Zrozpaczona właścicielka szuka kotki Luny