Po 19 latach od odsłonięcia, obelisk upamiętniający katastrofę kolejową z  24 listopada 1944, podc
Drukuj
Obelisk upamiętniający katastrofę kolejową w Barwałdzie doczekał się renowacji

Po 19 latach od odsłonięcia, obelisk upamiętniający katastrofę kolejową z  24 listopada 1944, podczas której zginęło około 130 osób a ponad 100 zostało rannych, doczekał się renowacji.

Jak poinformował Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Barwałdzie Średnim dokonano odbioru po renowacji obelisku upamiętniający katastrofę kolejową w tym miejscu.

Koszt prac wyniósł 10 947 złotych. Kalwaryjski magistrat pozyskał na to zadanie 5 756,40 złotych w związku z ogłoszonym naborem w ramach konkursu "Małopolska Pamięta - zachowanie miejsc pamięci historycznych". Tak prezentuje się obelisk po renowacji:

 

To trochę zapomniana ale jedna z najtragiczniejszych pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa kolejowa w Polsce. Wydarzyła się  79. lat temu: 24 listopada 1944 roku po godzinie 15:00 na odcinku linii kolejowej między Kalwarią Zebrzydowską a Wadowicami, około 300 metrów w kierunku wschodnim od obecnego przystanku Barwałd Średni (ten powstał dopiero w 1993 roku)  przepełniony pociąg osobowy relacji Zakopane-Kraków (został skierowany okrężną drogą przez Wadowice-Spytkowice z powodu uszkodzenia przez partyzantów szlaku Kalwaria-Skawina) zderzył się w Barwałdzie czołowo z transportem wojskowym.

Dokładna liczna ofiar śmiertelnych nie jest znana: przypuszcza się, że wyniku zderzenia zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych była to jedna z najtragiczniejszych katastrof kolejowych w historii polskich kolei.

23 listopada 2004 roku w miejscu katastrofy odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego to zdarzenie. Co roku w dniu katastrofy składane są tutaj kwiaty i znicze ku pamięci jej ofiar.

Niedawno firma Skanska wybudowała w tym miejscu mijankę, oddano też do użytku nowo wybudowany przystanek kolejowy Barwałd Średni. Sam pomnik w czasie prac był  zabezpieczony, aby nie doszło do jego uszkodzenia. Tak prezentował się wtedy:

 

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Stand-uper Paweł Chałupka powraca z nowym programem "Widzę to inaczej"

Setki osób z całej Polski wzięło udział udział w święcie tańca w WCK

Powstała książka o historii stryszowskiej straży pożarnej. Druhowie zapraszają na spotkania promocyjne

W ruinach znowu zatrąbią! W Lanckoronie szykuje się III Festiwal Hejnalistów

Na dziesięciolecie kanonizacji Jana Pawła II nowe wydawnictwo