Artykuł "Lunapark, czyli Rynek" wywołał dość gwałtowne reakcje w komentarzach: spore kontrowersje w
Drukuj
Lunapark, czyli Rynek - część 2

Artykuł "Lunapark, czyli Rynek" wywołał dość gwałtowne reakcje w komentarzach: spore kontrowersje wzbudził brak przeprowadzonego konkursu dotyczącego projektu przebudowy rynku, sztuczna mgła z projekcją papieską, LED-y, kiosk informacyjny. Dlatego specjalnie dla naszych czytelników zapytaliśmy Konior Studio, projektanta koncepcji zagospodarowania rynku, o opinię dotyczącą małej architektury, która ma się na nim znaleźć.

TREŚĆ PYTANIA DO KONIOR STUDIO:

Z inicjatywy nowych radnych Rady Miasta Wadowice, na lokalnym portalu WadowiceOnline.pl zaprezentowano projekt rynku wg Państwa koncepcji. Wokół artykułu toczy się ożywiona dyskusja, a wnioski mieszkańców staną się przedmiotem obrad Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju.

W artykule sformułowano szereg uwag krytycznych pod adresem zasadniczych idei projektu, ogólnej koncepcji, nowatorstwa. Zarzucono mu wręcz tandetę i niezrozumienie potrzeb mieszkańców. Zdanie to podzielili wypowiadający się dla naszego portalu profesjonaliści - ludzie zajmujący się na co dzień projektami architektonicznymi.

Wydaje się nam, że dla mieszkańców interesujące byłoby również wysłuchać Państwa zdania. Jakimi wytycznymi projektowymi się kierowano? I co zadecydowało o ostatecznym kształcie rynku? Liczymy na ciekawe i polemiczne głosy z Państwa strony.


ODPOWIEDŹ TOMASZA KONIORA (KONIOR STUDIO):

WADOWICE
KONCEPCJA PRZEBUDOWY RYNKU
UWAGI DO PROJEKTU PREZENTOWANEGO NA STRONIE INTERNETOWEJ UM W WADOWICACH




1. Prezentowana wizualizacja nie pochodzi z pracowni Konior Studio. Oryginalna i pełna wersja koncepcji została przekazana do Urzędu Miasta w Wadowicach w marcu 2008 roku i od tego momentu Konior Studio nie miało wpływu na wprowadzane zmiany.

2. Pierwsze prace koncepcyjne dotyczące Rynku w Wadowicach rozpoczęły się w 2006 roku, a ich celem była próba uporządkowania chaotycznej przestrzeni tego miejsca.

3. Pierwotna koncepcja nie zmieniała układu ulicy Lwowskiej i zakładała przede wszystkim wymianę posadzki placu przed Bazyliką oraz reorganizację obszarów zielonych. Urząd Miejski wnioskował również o włączenie do koncepcji punktu informacyjnego.

(Koncepcja przebudowy Rynku w Wadowicach z października 2006 roku. Widok ogólny)

4. Podstawą opracowania ostatecznej wersji koncepcji były:
a. Wstępna koncepcja z października 2006 roku, przyjęta do dalszego opracowania.
b. Opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 28.12.2006 r.
c. Uwagi Urzędu Miasta w Wadowicach do koncepcji z października 2006 r.

5. Ostateczna koncepcja uwzględniała wszystkie uwagi ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie oraz Urzędu Miasta w Wadowicach.

Jej podstawowymi założeniami były:
a. Przywrócenie pierwotnego charakteru miejsca: reprezentacyjnego placu miejskiego
b. Zapisanie w układzie urbanistycznym i małej architekturze placu jego symbolicznego znaczenia związanego z osobą Jana Pawła II
c. Stworzenie przestrzeni umożliwiającej przyjęcie dużej ilości ludzi w czasie uroczystości religijnych
d. Korekta przebiegu ulicy Lwowskiej w obrębie rynku, związana z wprowadzanym ograniczaniem ruchu kołowego w tym obszarze oraz zmianą organizacji ruchu w śródmieściu Wadowic.

6. Postulowane przez Konior Studiu całkowite wyłączenie ruchu kołowego z przestrzeni Rynku nie zostało zaakceptowane. Zaproponowane w koncepcji przesunięcie ulicy Lwowskiej zostało przyjęte jako rozwiązanie kompromisowe, związane z prognozowanym ograniczeniem tranzytu pojazdów ciężarowych.

7. Koncepcja zakładała stworzenie reprezentacyjnego przedpola Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, umożliwiającego organizację dużych uroczystości religijnych. Plac ten, wykonany z wysokiej jakości płyt kamiennych, uzupełniony jest prostymi formami trawników, których układ związany jest z rysunkiem posadzki wynikającym z układu kamienic stanowiących pierzeje Rynku.

(Koncepcja przebudowy Rynku w Wadowicach z marca 2008 roku. Widok ogólny)


8. Proponowana lokalizacja punktu informacyjnego, będącego jedynym wertykalnym elementem koncepcji, wynikała z widokowego zamknięcia osi ulic Lwowskiej i Mickiewicza. Przedpole tego punktu, uzupełnione prostą fontanną, miało zostać odgrodzone od ulicy pasmem wygodnych siedzisk. Jedynymi elementami nawiązującymi do osoby Jana Pawła II miała być Galeria Pamięci, związana bezpośrednio z domem papieskim oraz subtelnie wkomponowane w posadzkę płyty upamiętniające wszystkie pielgrzymki Papieża Polaka.

9. Koncepcja zawierała również część dotyczącą iluminacji placu, bazującą na proponowanych latarniach, podświetleniu Bazyliki, kamienic i fontanny oraz subtelnie zarysowanej linii świetlnej w posadzce, domykającej kompozycyjnie proponowany układ.

(Koncepcja przebudowy Rynku w Wadowicach z marca 2008 roku. Iluminacja)

10. Koncepcja Konior Studio z marca 2008 roku nie zakładała umieszczania w przestrzeni Rynku takich elementów jak urządzenie do produkcji mgły, wyświetlanie sylwetki Papieża, czy kolorowe światła LED. Włączenie tych obiektów do koncepcji przeczy zasadniczej wizji projektanta, jaką jest wysokiej jakości przestrzeń publiczna podkreślająca powagę miejsca.


KOMENTARZ RADNEGO MATEUSZA KLINOWSKIEGO, AUTORA ARTYKUŁU "LUNAPARK, CZYLI RYNEK":

Potwierdza się przysłowie, że sukces ma wielu ojców, zaś porażka... Z wyjaśnień projektanta wynika, że z jego koncepcji, dokładnie tak, jak w przypadku ul. Zatorskiej, niewiele zostało. KTOŚ projekt na przestrzeni lat zmienił, czyli popsuł. Pytanie kto? Odpowiedź w tekście pada - Urząd Miasta. Niestety, urzędnicy oraz radni poprzednich kadencji nie tylko nie zdecydowali się przeprowadzić rzetelnej debaty publicznej na temat wyglądu i funkcji tego najważniejszego w mieście miejsca, nie tylko nie rozpisali konkursu na projekt, ale jeszcze według swojego widzimisię dodali tam różne elementy. Co z tego wyjdzie? - strach pomyśleć. Ale z dobrą architekturą i powagą oraz symboliką miejsca nie będzie to miało nic wspólnego...


Weź udział w Sondzie "Czy podoba Ci się projekt wadowickiego rynku?"

(Marcin Guzik)
(zdjęcia współczesne: Marcin Guzik, Agnieszka Lewandowska)
(zdjęcia archiwalne: Muzeum Miejskie w Wadowicach)
(wizualizacje: Konior Studio)

WADOWICKI RYNEK PRZEZ LATA:




NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

575 firm złożyło wnioski o dofinansowanie z ZUS

Pół roku od otwarcia dworca a ładowarka dla elektryków nadal nie działa

Kto chętny na budynek starej komendy policji?

Trwa remont mostu na kanale na Wiśle w Brzeźnicy

Park handlowy Big Andrychów będzie rozbudowany