Na jeziorze Mucharskim symbolicznie otwarto tegoroczny sezon żeglarski. Przy tej okazji warto przypomnie
Na Jeziorze Mucharskim oficjalnie otwarto tegoroczny sezon żeglarski

Na jeziorze Mucharskim symbolicznie otwarto tegoroczny sezon żeglarski. Przy tej okazji warto przypomnieć regulamin tego akwenu.

Zgodnie z regulaminem zbiornika nawigować tutaj można już od 1 kwietnia, jednak aura niezbyt sprzyjała do żeglugi. Stąd dopiero teraz symbolicznie otwarto tegoroczny sezon żeglarski na Jeziorze Mucharskim, którego dokonali wójt Stryszowa Szymon Duman wraz ze przedstawicielami służb dbającymi o bezpieczeństwo na akwenie.

Z tej okazji warto przypomnieć, co wolno a czego nie wolno na sztucznym zbiorniku. Podstawową jego funkcją jest redukcja wezbrań i zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Skawy poniżej zapory. Dopuszcza się tutaj funkcjonowanie żeglugi pasażerskiej, zorganizowanego żeglarstwa szkoleniowego i sportowego wraz z obiektami towarzyszącymi oraz niezbędnej infrastruktury rekreacyjnej. Te przedsięwzięcia wymagają jednak zgody właściciela zbiornika.

Zbiornik ze względu na swoje podstawowe funkcje nie jest przystosowany do rekreacji, co oznacza, ze niestosowanie się do przepisów zawartych w regulaminie jest niebezpiecznie i może grozić utratą zdrowia i życia. Kąpiel może odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, a w odległości 100 metrów od granicy tych miejsc obowiązuje zakaz żeglugi oraz wytwarzania fal. Dzieci w wieku do 13 lat mogą przebywać na obszarze zbiornika i kąpać się tylko w towarzystwie dorosłych. Miejsca szczególnie niebezpiecznie zostały oznakowane znakiem zakazu A-1 "Kąpiel zabroniona". Miejsc legalnych nie ma zbyt wiele: na własną odpowiedzialność bez łamania prawa można to robić jednie na dwóch wyznaczonych kąpieliskach przy marinach z wypożyczalniami sprzętu wodnego.

Wyznaczono też obszary lądowe, które objęte są całkowitym zakazem wstępu: to "ptasie wyspy", część brzegu przy nieczynnym kamieniołomie w Mucharzu, żelbetowe umocnienia wzdłuż linii kolejowej i w rejonie przepompowni w Zembrzycach.

 

Obszary wodne, które objęte są zakazem żeglugi to m.in. obszar równoległy do zapory, okolice gospodarstwa rybackiego w Świnnej Porębie, obszar w promieniu 100 metrów w okolicach ptasich wysp, okolice tzw "cofki" i kamieniołomu w Skawcach.

Sezon nawigacyjny na zbiorniku trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Dopuszczalna jest wyłącznie żegluga dzienna od godziny 9:00 do zachodu słońca, statkami wiosłowymi, żaglowymi wyposażonymi w silniki manewrowe oraz statkami z napędem elektrycznym lub spalinowym o mocy do 10 KM z ograniczeniem prędkości do 15 km/h. Do żeglugi całodobowej bez ograniczeń uprawniona jest policja, straż pożarna, Państwowa Straż Rybacka i administrator zbiornika.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+10 #1 Ja 2024-04-30 16:30
Ogółem trzeba mieć odwagę by tam wejść do wody .

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.