Replikę łodzi z czasów Jezusa, replikę krzyża z placu Zbawiciela w Warszawie, kajak Karola Wojtyły
Drukuj
Tak wygląda nowe muzeum papieskie

Replikę łodzi z czasów Jezusa, replikę krzyża z placu Zbawiciela w Warszawie, kajak Karola Wojtyły czy pistolet Ali Agcy mogli zobaczyć dziennikarze i goście podczas konferencji prasowej w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego otwarcie już wkrótce.

W poniedziałek (7.04) w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się spotkanie prasowe dotyczące otwarcia nowej odsłony placówki. Wzięli w nim udział dyrektor muzeum ks. Dariusz Raś, jego zastępca ks. Jacek Pietruszka, projektanci Barbara i Jarosław Kłaputowie oraz reprezentant gminy Wadowice Stanisław Kotarba. Dyrektor muzeum opowiedział historę powstania wadowickiego muzeum. Nowa wystawa będzie wyposażona w 150 multimediów a także artefakty, rzeczy i pamiątki po Janie Pawle II.

Przede mną oprócz mikrofonów, szczególna pamiątka, którą chcemy wraz z państwem włożyć dzisiaj w sposób symboliczny do gabloty w piwnicy. To jest Biblia, Biblia Tysiąclecia, którą podczas dni odchodzenia Jana Pawła II używano do czytania przy leżącym Ojcu Świętym. Na stronie 350 w II Księdze Królewskiej zaznaczono krzyżykiem słowo "Amen" - mówił dyrektor Muzeum ks. Dariusz Raś, prezentując pamiątkę.

Dyrektor zwrócił też uwagę, że najwięcej depozytów muzeum uzyskało od księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Podziękował też podmiotom, które współtworzą placówkę jako organizatorzy. Projektanci Barbara i Jarosław Kłaputowie wprowadzili zaproszonych gości w narracyjną i multimedialną koncepcję wystawy.

Nam zależało bardzo, chcieliśmy, żeby to muzeum było fascynującym spotkaniem z niesłychanie pięknym wewnętrznie człowiekiem. Człowiekiem, który namiętnie kochał świat, kochał ludzi, który zanurzony był w ten świat poprzez takie rzeczy jak sport, teatr, poezja, a jednocześnie skupionym na nieustannym dialogu z Bogiem. Odkrywanie tej postaci na wielu płaszczyznach, jako filozofa, jako publicystę, jako intelektualistę, a jednocześnie wielkiego przywódcę, wymagającego nauczyciela i umiłowanego przez górali dostojnego bacę i narciarza, i mistyka, i świętego: to jest właśnie opowieść o tym muzeum - mówiła Barbara Kłaput.

Również rzecznik Urzędu Miejskiego Stanisław Kotarba dodał kilka słów od siebie.

Jest to wydarzenie historyczne, na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Jana Pawła II, na którą cały naród czeka, cały świat. To jest wspaniały, historyczny moment i bardzo cieszymy się my, wadowiczanie, że to nasze rodzinne miasto Jana Pawła II jest przygotowane na świętośc naszego największego rodaka Jana Pawła II. Ta wystawa, to muzeum tutaj, będzie placówką na poziomie światowy. Zwiedzając to zobaczycie państwo jaki to jest poziom, jaka gitantyczna praca została tu włożona. Jest to coś niesamowitego. Jest to wielki sukces, jest to historyczne osiągnięcie i wielką radością jest to, że też rynek i całe otoczenie tego muzeum jest wszystko przygotowane. Czekamy z nadzieją, ufnością na dzień kanonizacji, na niedzielę 27 kwietnia bo jak gdyby rozpoczyna się nowa historia w życiu świata, Kościoła Powszechnego, Polski a przede wszystkim Wadowic - mówił Stanisław Kotarba.

Zaproszeni dziennikarze i goście mogli również zwiedzić część muzeum, w sumie dwa poziomy (6 z 16 pomieszczeń) na których można było zobaczyć m.in. replikę krzyża z placu Zbawiciela w Warszawie, kajak księdza Karola Wojtyły, replikę łodzi z czasów Jezuza znalezionej nad Jeziorem Galilejskim czy kontrowersyjny eksponant, który chyba wzbudził najwiecej emocji: pistolet Browning HP CAL kaliber 9 mm z którego zamachowiec Ali Agca strzelał do papieża.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność muzeum założonego w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2014 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy.

Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności.

Muzeum po ponad trzyletnim remoncie zostanie otwarte dla zwiedzających już w najbliższą srodę (9.04) o godzinie 17:00. W tej chwili trwają ostatnie prace przy wystawie.

Bilet normalny będzie kosztował 18 złotych, bilet ulgowy 10 złotych. Bilet normalny z przewodnikiem w języku obcym to wydatek 25 złotych, taki sam ale ulgowy to 17 złotych.

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak, Marcin Guzik)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Pożar w bloku. Ewakuowano mieszkańców

Utrudnienia pod Biedronką. Zderzyły się dwa auta

Nadal szukają zaginionego urządzenia. Jest pięć tysięcy złotych nagrody

Nadleśniczy odwołany

Nad Jeziorem Mucharskim spłonął spory kawałek łąki