W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym II stopnia o burzach wydanym przez IMGW-PIB dla całego nasze
Burze znowu mogą dać znać o sobie. Jest ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia

W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym II stopnia o burzach wydanym przez IMGW-PIB dla całego naszego województwa Wojewoda Małopolski zawnioskował o nadanie alertu RCB. Ostrzeżenia zostały przekazane do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz do wszystkich służb i straży.

W najbliższych godzinach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30  do 40 milimetrów. Przewiduje się porywy wiatru sięgające lokalnie do . Lokalnie może także wystąpić grad. To ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje w środę (29.05) do godziny 22:00.

 

IMGW-PIB wydał także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ostrzeżenie wydano ze względu na prognozowany – intensywny, punktowy – opad. Może on spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

RCB przypomina, że podczas burz należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;uważać podczas jazdy samochodem m.in. ze względu na mogące się łamać konary i drzewa.

IMGW-PIB także na najbliższe dni przewiduje dynamiczną sytuację pogodową

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.