W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy
Oszuści podszywają się pod Narodowy Fundusz Zdrowia

W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Uważajcie!

Oszuści mogą podszywać się pod NFZ, np. oferując rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia, pod pozorem zbliżającego się terminu wygaśnięcia ważności tej karty.  W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe i numer karty debetowej lub kredytowej. Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE kart ubezpieczenia, NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat i NIE ZBIERA danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.

Oszuści mogą podszywać się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. W internecie pojawiają się strony, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu NFZ. Cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek Funduszu.Na fałszywych stronach NFZ można przeczytać o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty.

Jest też internetowy formularz, przez który oszuści chcą pozyskać dane osobowe (np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu) a w kolejnym kroku także numer karty kredytowej lub debetowej. Jak ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ,  to oszustwo i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy.

O czym trzeba pamiętać? Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart ubezpieczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat przez swoją stronę internetową.  Narodowy Fundusz Zdrowia NIE ZBIERA danych o numerach kart kredytowych i debetowych przez swoją stronę internetową.

Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/. To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji.

Nie klikaj w linki (w internecie, w wiadomości SMS, czy w komunikatorze internetowym), gdy nie ma pewności, że strona, do której prowadzą, jest bezpieczna. Możesz stracić dane i pieniądze! Zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza „https”, czyli protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe.

W razie wątpliwości zawsze skontaktuj się z NFZ przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub powiadom najbliższą jednostkę policji.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Wrazliwy 2024-04-20 13:27
To dlatego, jak chcemy nie mieć problemów, wypisujemy się z wszelkiego maści apek.Logicznie patrząc, to dlatego ludzi wcisneli w tą wirtualna rzeczywistość, aby oglupiac,i manipulować. Może to i wygodne, ale dla leniwych i pustych, ale od siebie trzeba jednak czegoś wymagać, nie być jak pacynka na sznurkach.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.