Po kilku przejechaniach na wprost i uszkodzeniu krawężników, dziwnych ewolucjach kierowców ciężaró
Rondo w centrum Wadowic doczekało się dodatkowego oznakowania. Będzie bezpieczniej?

Po kilku przejechaniach na wprost i uszkodzeniu krawężników, dziwnych ewolucjach kierowców ciężarówek, rondo na skrzyżowaniu ulic spółdzielców, Poprzecznej i Aleją Matki Bożej Fatimskiej w Wadowicach doczekało się dodatkowego oznakowania. Będzie bezpieczniej?

Wadowice jakoś mają pecha do rond (a właściwie do skrzyżowań o ruchu okrężnym oznaczonych znakiem drogowym C-12, bo w prawie o ruchu drogowym raczej nie stosuje się określenia rondo). Ich celem jest ograniczenie do minimum przeplatania strumieni ruchu i wymuszenie ograniczeń prędkości czym zapewniają kierującym lepszą widoczność innych uczestników ruchu co ma wydatnie podnieść poziom bezpieczeństwa. Przynajmniej w definicji bo niestety większość rond w Wadowicach raczej jest zaprzeczeniem tych idei.

Większość wadowickich rond nosi dumne przydomki "rond idioty" czy np. "rondelek" Burmistrza Kalińskiego. Wszystko przez ich konstrukcję czy nielogiczne rozwiązania, które raczej spowalniają i utrudniają ruch, niż go upłynniać. Wystarczy zresztą zobaczyć co dzieje się o praktycznie dowolnej porze na rondzie przy wadowickim moście na Skawie czy przy "Ekonomiku" o mniejszych okrężnych skrzyżowaniach nie wspominając.

Swoje dodają też niestety kierowcy, często ze zbyt dużą prędkością pokonując takie skrzyżowania, czy po prostu nie potrafiących z nich poprawnie korzystać, spowalniając ruch czy powodując groźne sytuację kończące się kolizjami a nawet wypadkami.

Nie inaczej jest z otworzonym w lipcu 2022 roku rondem na skrzyżowaniu ulic Spółdzielców, Poprzecznej i Aleją Matki Bożej Fatimskiej. Już tydzień po otwarciu zostały uszkodzone krawężniki przez kierowcę, który z rozpędu i najwyraźniej z przyzwyczajenia przejechał... na wprost. Nie on zresztą jeden, bo od tego czasu taka historia się powtórzyła kilka razy. Nierówną walkę z oporną materią stoczyło tu też kilku kierowców ciężarówek, którzy znaleźli się cudem, wbrew logice i oznakowaniu o tonażu, na tym skrzyżowaniu. Pisaliśmy o takich wypadkach kilkukrotnie.

 

Stąd zarządca drogi, Urząd Miejski w Wadowicach, aby zapobiec dalszemu niszczeniu ronda, zadecydował o montażu z wszystkich stron dodatkowego oznakowania. W czwartek (11.04) po południu przez kilkadziesiąt minut trwały związane z tym prace.

Będzie bezpieczniej?

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 Chorsze 2024-04-12 13:50
Pojazdy w ruchu drogowym mają ściśle określone promienie skręcania i zawracania. Każde koło idzie w zakręcie innym torem. Pojazdy posiadają zwisy przednie i tylne, posiadają lusterka zewnętrzne wystające do 30cm poza obrys pojazdu ...
Wiedza o tym jest utajniona? czy też celowo robi się rozwiązania komunikacyjne inaczej niż należy?!

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.