Nadejście wiosny 21 marca to nie jedyna okazja do świętowania. Tego dnia obchodzimy również światow
Dziś pierwszy dzień wiosny! To także Światowy Dzień Zespołu Downa

Nadejście wiosny 21 marca to nie jedyna okazja do świętowania. Tego dnia obchodzimy również światowy dzień osób z zespołem Downa. Ty też możesz okazać im swoje wsparcie zakładając dwie krzykliwe skarpetki nie do pary.

W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Mimo, że ich postrzeganie jest dyskutowane od lat, nadal społeczne nastawienie do nich jest problemem, który negatywnie wpływa na ich życie. Zdecydowana większość (79%) uczestników ogólnopolskiego badania opinii  spotkała się z obraźliwym użyciem określenia „Ty Downie”. Blisko 19%  Polaków uważa natomiast, że osoby z trisomią 21 bywają agresywne, a 11% że nie mają poczucia humoru. Niemal co dziesiąty z nas (9%) uważa, że zespół Downa częściej występuje w ubogich rodzinach. Podobny obraz wyłania się z analizy treści dotyczących zespołu Downa publikowanych w internecie, spośród których przygniatająca większość ma charakter negatywny (96%) lub neutralny (28%), a tylko 3% pozytywny.

Drugim ważnym problemem społecznym, obok negatywnego nastawienia, jest brak wiedzy o zespole Downa. Niemal 9% Polaków uważa, że tą wadą genetyczną można się zarazić. W społeczeństwie funkcjonują też inne krzywdzące stereotypy. Nadal 15% z nas uważa, że osoby z zespołem Downa nie mogą pracować, 12% że nie mogą uczyć się w szkole, 12% że nie mogą uprawiać sportu, a 10% że nie potrafią korzystać z internetu.

Aby zmieniać społeczne postrzeganie osób z zespołem Downa, organizuje się wiele kampanii i akcji solidaryzujących. Włączyć się w nie może każdy, zakładając we wtorek (21.03) dwie kolorowe skarpetki nie do pary.  Dlaczego sposobem na okazanie solidarności stały się krzykliwe skarpetki nie do pary? Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach.

Nieprzypadkowa jest również data, kiedy prowadzona jest kampania. Światowy Dzień Zespołu Downa pod patronatem ONZ jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Klaus 2023-03-21 09:54
Często na ulicy, jak się słyszy nastoletnich przygłupów wyzywających się od "dałnów" to ma się ochotę podejść i dać takiemu prosto w pusty łeb.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.