W naszym regionie mamy obecnie fatalną jakość powietrza. Wydano ostrzeżenie w tej sprawie, lepiej nie
Fatalne powietrze w regionie. Wydano ostrzeżenie, lepiej nie spacerować

W naszym regionie mamy obecnie fatalną jakość powietrza. Wydano ostrzeżenie w tej sprawie, lepiej nie spacerować.

Dni, w których ciężko jest przejść ulicami miast powiatu wadowickiego nie dusząc się jest w roku coraz więcej. Głownie to wina ludzi, którzy palą w swoich piecach nieodpowiednim materiałami: słabej jakości węglem, plastikowymi butelkami, lakierowanym drewnem, zużytymi pieluchami czy kolorowymi gazetami. Swoje dodają też niestety kierowcy, których samochody emitują do atmosfery szkodliwe substancje, jednak  to właśnie niska emisja w godzinach wieczornych i w nocy jest głównym powodem zanieczyszczeń. Swoje dodaje też pogoda: niska temperatura tworzy warstwę, która nie pozwala uciec zanieczyszczeniom do atmosfery, a położenie np. Wadowic powoduje dodatkowo to, że nasze miasto otoczone jest szczelnym, smogowym kokonem.

We wtorek (7.02) w regionie mamy fatalne powietrze, władze województwa wydały w tej sprawie ostrzeżenie. Obowiązuje one od 6:00 rano do północy.

Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza wydano dla miasta Tarnowa, miasta Nowego Sącza, powiatu brzeskiego, powiatu dąbrowskiego, powiatu gorlickiego, powiatu krakowskiego, powiatu limanowskiego, powiatu miechowskiego, powiatu nowosądeckiego, powiatu nowotarskiego, powiatu olkuskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu proszowickiego, powiatu suskiego, powiatu tarnowskiego, powiatu wadowickiego – czytamy w komunikacie.

Jakość powietrza w naszym regionie można śledzić TUTAJ.

W związku z tym obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno (kozy, piece kaflowe), jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła. Zaleca się ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ograniczenie wietrzenie pomieszczeń. Należy unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk.
    
Dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze powinni ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz. Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.    

Władze gmin zobowiązane są do prowadzenia intensywnych kontroli, aby zapobiegać spalaniu odpadów. Chyba jednak coś słabo z tym idzie i musimy oddychać trucizną...

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-7 #1 Ciulo Festiwal 2023-02-07 13:32
A co się stało że stacja pomiarową która była w rynku ale od 4 lat nie jest od kiedy kalinski zaczał niszczyć miasto?
Plus pytanie co z owymi odśnieżarkami którymi ciul się chwalił a miasto mimo wszystko zaśnieżone
O o ironio prawdy rynek jest odśnieżany ręcznie
Tak że WTF?:O
Cytować
-1 #2 Piec 2023-02-08 11:47
Dziwicie się jak Jarek pozwolił palić wszystkim tylko nie oponami to ludzie muszą czymś palić tona węgla kosztuje 1960 zł ktoś zarabia na ludziach żyjemy Matrixie.
Cytować
-2 #3 Zgred 2023-02-08 18:10
Cytuję Piec:
Dziwicie się jak Jarek pozwolił palić wszystkim tylko nie oponami to ludzie muszą czymś palić tona węgla kosztuje 1960 zł ktoś zarabia na ludziach żyjemy Matrixie.

Zyjemy,i nic ci nie mowi dlaczego nie wolno wychodzic???? Nikt ci w glownym scieku nie powie co sie dzieje,bo to jest na cenzurowanym ze banderowcy truja wode i powietrze,ludzi e maja drgawki,wymiotu ja,i zawroty glowy.Wiec do nas tez moglo to dotrzec!!!Dosc tych zabaw wojennychi ludzie niewinni tylko cierpia,trzeba to w koncu uswiadomic to tym w Warszawie!!!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.