Tauron uporał się z dziesiątkami awarii, jakie wystąpiły na terenie powiatu wadowickiego w związku
 Tauron uporał się z awariami na terenie powiatu. Mieszkańcy mogą składać wnioski o odszkodowania

Tauron uporał się z dziesiątkami awarii, jakie wystąpiły na terenie powiatu wadowickiego w związku z intensywnymi opadami śniegu. W tej sprawie zorganizowano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez starostę wadowickiego Eugeniusza Kurdasa.

W środę (25.01) z inicjatywy starosty wadowickiego Eugeniusza Kurdasa odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dotyczące ostatnich awarii sieci energetycznych, związanych z opadami intensywnego śniegu. Setki mieszkańców było z tego powodu, często przez długi czas, pozbawionych prądu.

Opad nie był bardzo duży, ale specyficzny. Śnieg zalegał na gałęziach, które łamały się pod jego ciężarem i cierpiały na tym nasze linie, szczególnie napowietrzne. Już od piątku pracujemy bardzo intensywnie nad ich usuwaniem . Od soboty na naszym terenie pracuje prawie 200 osób z sąsiednich oddziałów, w zasadzie z całej południowej Polski, od Opola, Częstochowy po Cieszyn, Żywiec – mówił podczas spotkania przedstawiciel firmy Tauron Dystrybucja S.A. i kierownik rejonu Maciej Kwadrans.

Starosta mówił o licznych telefonach od zdesperowanych, a często zbulwersowanych mieszkańców, którzy pytali m.in. o możliwość składania wniosków o odszkodowania. Wniosek o udzielenie bonifikaty można pobrać TUTAJ. Wypełniony i wydrukowany wniosek można złożyć osobiście w Punkcie Obsługi Klienta Tauron, który mieści się na ulicy Wojska Polskiego 2D w Wadowicach lub wysłać mejlowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Jerzy Śniegowski poruszył problem dodzwonienia się na numer 991. W imieniu radnych pytał, czy jest możliwość, aby ta linia funkcjonowała sprawniej. W odpowiedzi Maciej Kwadrans powiedział, że infolinia obsługuje całą spółkę Tauron Dystrybucja. Nie ma systemu, który obsłużyłby tyle tysięcy połączeń. W tego typu sytuacjach obsada call center jest zwiększana, ale to i tak nie jest wystarczające, aby obsłużyć wszystkie zgłoszenia, których są tysiące. Można wysyłać wiadomości mailowo, takie zgłoszenia także trafiają do dyspozytora.

Mieszkańcy mieli również uwagi do informacji dotyczących terminu przywrócenia zasilania, która jest publikowana na stronie internetowej starostwa oraz przekazywana do gmin. Ten termin nie jest dotrzymywany, co rodzi problemy, bo ludzie nie wiedzą np. czy trzeba załatwiać agregat.  Kwadrans odpowiedział, ze przyczyną takiego stanu była dynamiczna sytuacja, którą trudno było przewidzieć.

Na spotkaniu podniesiono również zarzut braku wycinania gałęzi blisko sieci energetycznej i wymiany przestarzałych linii. Przedstawiciel Tauronu odpowiedział, że wycinki prowadzane są przez specjalistyczne firmy, z którymi Tauron ma podpisane umowy. Miesięcznie wycinane są drzewa wzdłuż 100 kilometrów linii. Oczywiście przyrosty drzew są i na pewno niejednokrotnie spowodowało to awarie, ale nie da się wyciąć wszystkiego a główną, bezpośrednią przyczyną awarii był śnieg. Natomiast stan techniczny infrastruktury nie jest zły. Uszkodzeniu uległo pięć słupów. Głównym problemem były duże, specyficzne opady śniegu. Dochodziło do zwarcia przewodów napowietrznych gołych. One się przepalały i lądowały na ziemi.

Na pytanie, czy zakład posiada możliwość wypożyczenia agregatów dla przedsiębiorców, bo dla nich brak prądu to często duże straty,  Kwadrans przyznał, że Tauron korzysta z agregatów wypożyczonych od firm zewnętrznych. W całym oddziale Bielsko-Biała ma swoich jedynie cztery, z których korzysta w kryzysowych sytuacjach.



(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 Jaco 2023-01-26 19:40
"Przedstawiciel Tauronu odpowiedział, że wycinki prowadzane są przez specjalistyczne firmy, z którymi Tauron ma podpisane umowy. Miesięcznie wycinane są drzewa wzdłuż 100 kilometrów linii. Oczywiście przyrosty drzew są i na pewno niejednokrotnie spowodowało to awarie, ale nie da się wyciąć wszystkiego a główną, bezpośrednią przyczyną awarii był śnieg."..
Ja się pytam gdzie są prowadzone te wycinki wzdłuż linii? Chyba te wysokiego napięcia. Dawniej prowadzone były wszędzie wycinki gdzie przebiega linia energetyczna aby drzewa i gałęzie nie stwarzały zagrożenia podczas opadów śniegu i wichur.
Cytować
+10 #2 gościu 2023-01-26 22:23
Zgadzam się. Od pięciu lat już nie robią wycinki, nawet jak ludzie to zgłaszają.(znam to z autopsji). Pięć lat temu jeszcze robili przetargi ale na te linie średniego napięcia. Energetycy którzy usuwali mi wczoraj awarię, śmiali się ... a kto za to zapłaci.
Cytować
+6 #3 po kwarantannie... 2023-01-26 23:22
Cytuję gościu:
Zgadzam się. Od pięciu lat już nie robią wycinki, nawet jak ludzie to zgłaszają.(znam to z autopsji). Pięć lat temu jeszcze robili przetargi ale na te linie średniego napięcia. Energetycy którzy usuwali mi wczoraj awarię, śmiali się ... a kto za to zapłaci.

... Fakt. Wycinki robi się okazjonalnie. Ostatnio nie można się doprosić, przyjeżdżają tylko na awarie. Kiedyś, na pytanie dlaczego padła odpowiedź: "sieć mamy ubezpieczoną! Jak jest zgłoszenie bez awarii Tauron płaci z własnej kieszeni. Jak są prace po awarii płaci ubezpieczyciel".
Dziwna, prowincjonalno- cwaniacka filozofia. Ubezpieczyciel z reguły nie występuje z regresem w/s ewentualnych sprawców, tylko zwiększa stawki ubezpieczeniowe , które Tauron wlicza w koszty i obciąża nimi klientów. Wyjątek czasem stanowią dewastacje (w przypadku złapania sprawców i wypadki drogowe - tu sprawcy są określeni z definicji).
Swoją drogą tłumaczenie Kwadransa działania infolinii przebija teksty komedii Barei.
A już jak mowa o "zwarciach" przewodów linii napowietrznych - to takie pytanie: czy zwarcia powstają na liniach z kablami ASXN? (dla niewtajemniczon ych, są to kable wielożyłowe, na słupy ale IZOLOWANE) nie dość, że bezpieczne, bo mogą zwisać lub wprost leżeć na ziemi, a przez swą konstrukcję i zawieszenie łatwe w naprawie a trudne do uszkodzenia. Powinny być już na wszystkich liniach. O tym Kwadrans milczał...
Cytować
+6 #4 po kwarantannie... 2023-01-26 23:32
...w uzupełnieniu powyższego: kable ASXN są dla niskich napięć (NN) czyli słupów po stacji trafo (napięcie 230 V), na zdjęciu ilustracyjnym artykułu jest słup i linia (SN) czyli 15 000 V, zasilająca stacje transformatorow e, a takie napowietrzne linie mają wprawdzie kable nieizolowane, ale podlegają szczególnemu obowiązkowi ochrony poprzez wycinki wszelkich drzew na trasie linii. czyli "po drutami" i w ich bezpośrednim otoczeniu. O tym Kwadrans nie mówił, bo po co?...
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.