Czad dał znowu o sobie znać. W jednym z mieszkań w bloku na osiedlu Kopernika w Wadowicach zatruciu ul
Czad znowu dał o sobie znać. Dwie osoby uległy zatruciu

Czad dał znowu o sobie znać. W jednym z mieszkań w bloku na osiedlu Kopernika w Wadowicach zatruciu uległy dwie osoby.  Strażacy apelują o ostrożność w trwającym sezonie grzewczym.

Sezon grzewczy ledwo co się zaczął a już niestety służby ratownicze odnotowują sporo interwencji związanych z zatruciem tlenkiem węgla. W piątek (25.11) strażacy z JRG Wadowice oraz policja interweniowali w jednym z mieszkań w bloku na Osiedlu Kopernika w Wadowicach. Zatruciu czadem uległy tam dwie osoby. Zarządzono wietrzenie pomieszczeń. Zespół Ratownictwa Medycznego udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym.

Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie.

Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności. W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem nie należy ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, w pomieszczeniach w których występuje spalanie paliwa należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych. Łazienki, w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie. Rozsądnym pomysłem jest zakup czujnika tlenku węgla. To niedrogie urządzenie sygnalizuje dźwiękowo nawet niewielkie stężenia tego gazu, co może uratować zdrowie jak i życie.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numer alarmowy: 112.

 

(PK)

 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Taki jeden 2022-11-25 18:10
Spółdzielnia Mieszkaniowa powinna zacząć wymieniać stare junkersy w łazienkach na nowe, elektroniczne, bezświeczkowe.
Cytować
+6 #2 Z ciekawości 2022-11-25 18:42
Taki piecyk w mieszkaniu jest własnością spółdzielni jak np liczniki czy właściciela mieszkania? Bo jak to drugie,to dlaczego sami mieszkańcy sobie nie wymieniają?
Cytować
+1 #3 lokator 2022-11-26 13:38
wynajmują mieszkania i mają wszystko w czterech literach sąsiadów też nie umią dostosować sie do reszty mieszkańców ,którzy mieszkaja po 40 lat i chcą miec ciszę o 22 -6 rano czy paniatno/
Cytować
+1 #4 Człowiek myślący 2022-11-29 09:38
No tak, czujnik czadu z gwarancją 10 lat za 100zł, to za duży wydatek.
Głupi ludzie wyceniają życie swoje lub bliskich na 100zł.

Niestety, nie jest mi takich ludzi szkoda.
Wolą kupić telewizor, wymieniać telefon co 3 lata, ale zadbać o bezpieczeństwo to nie, bo po co.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.