78 lat temu w pobliskim Barwałdzie zderzyły się ze sobą pociąg osobowy z transportem wojskowym. Zgin
78. lat temu w Barwałdzie doszło do jednej z najtragiczniejszych w Polsce katastrof kolejowych

78 lat temu w pobliskim Barwałdzie zderzyły się ze sobą pociąg osobowy z transportem wojskowym. Zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych. To jedna z najtragiczniejszych pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa kolejowa w Polsce.

To trochę zapomniana ale jedna z najtragiczniejszych pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa kolejowa w Polsce. 78. lat temu, 24 listopada 1944 roku po godzinie 15:00 na odcinku linii kolejowej między Kalwarią Zebrzydowską a Wadowicami, około 300 metrów w kierunku wschodnim od obecnego przystanku Barwałd Średni (ten powstał dopiero w 1993 roku)  przepełniony pociąg osobowy relacji Zakopane-Kraków (został skierowany okrężną drogą przez Wadowice-Spytkowice z powodu uszkodzenia przez partyzantów szlaku Kalwaria-Skawina) zderzył się w Barwałdzie czołowo z transportem wojskowym.

Dokładna liczna ofiar śmiertelnych nie jest znana: przypuszcza się, że wyniku zderzenia zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych była to jedna z najtragiczniejszych katastrof kolejowych w historii polskich kolei.

23 listopada 2004 roku w miejscu katastrofy odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego to zdarzenie. Co roku w dniu katastrofy składane są tutaj kwiaty i znicze ku pamięci jej ofiar.

Niedawno firma Skanska wybudowała w tym miejscu mijankę, oddano też do użytku nowo wybudowany przystanek kolejowy Barwałd Średni. Sam pomnik w czasie prac był  zabezpieczony, aby nie doszło do jego uszkodzenia.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-3 #1 po kwarantannie... 2022-11-24 23:34
Znaczek 'PW" na tablicy (nawiasem mówiąc był już na wcześniejszym obelisku) to raczej ponury żart. Chyba, że wytłumaczy się go słusznością walki z okupantem (coś na zasadzie eksplozji ukraińskiej rakiety, której by nie było gdyby nie ruskie)...
Cytować
0 #2 Ccc 2022-11-28 22:07
Pociąg między wadowicami a andrychowem niby jedzie 80 a nie jedzie myślałem że po remoncie będzie lepiej a tu wyszło jak wyszło co kawałek zwalnia i przyspiesza może hamulce kolejarze testują tak to wygląda
Cytować
0 #3 Gość 2022-11-29 13:11
Cytuję Ccc:
Pociąg między wadowicami a andrychowem niby jedzie 80 a nie jedzie myślałem że po remoncie będzie lepiej a tu wyszło jak wyszło co kawałek zwalnia i przyspiesza może hamulce kolejarze testują tak to wygląda


Punktowe ograniczenia prędkości są związane z montażem systemów bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogow ych. Są one tymczasowe i znikną do końca roku. Czas przejazdu istotnie się skrócił, obecnie to 17 min (Wadowice-Andry chów). Bus tyle czasu potrafi stać w korku w samych Wadowicach.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.