Cały czas pada deszcz i w związku z opadami i trudną sytuacją pogodową w czwartek (23.05) po połudn
Drukuj
Pogotowie powodziowe w powiecie wadowickim. Woda daje się we znaki

Cały czas pada deszcz i w związku z opadami i trudną sytuacją pogodową w czwartek (23.05) po południu starosta wadowicki zadecydował o wprowadzeniu na terenie powiatu wadowickiego pogotowie przeciwpowodziowie.

Cały czas pada deszcz w wielu miejscach powiatu wadowickiego doszło do podtopień piwnic, zalania dróg i innych szkód związanych z większą wodą. W czwartek (23.05) po południu starosta wadowicki starosta wadowicki zadecydował o wprowadzeniu na terenie powiatu wadowickiego pogotowie przeciwpowodziowie.


W Wadowicach Skawa się podnosi, jednak tu sytuację ratuje zapora Jeziora Mucharskiego. Większego zagrożenia powodziowego rzeka nam nie przyniesie, gorzej z jej dopływami, na których w takich sytuacjach dochodzi do wystąpienia z brzegów i podtopień. Po godzinie 16:00 poziom wpadających do rzeki Choczenki jak i Dąbrówki wyraźnie się obniżył. Poziom Skawy po godzinie 17:00 wynosił 310 cm, wiec do stanu ostrzegawczego jak i alarmowego sporo brakuje. Poziom może się podnieść w związku ze spuszczaniem nadmiaru wody ze zbiornika.

Ciężka sytuacja jest w gminach Kalwaria Zebrzydowska, Stryszów i Spytkowice. Z powodu podtopienia budynku, ewakuowano uczniów szkoły w Barwałdzie Dolnym.

Niewesoła sytuacja również w Barwałdzie Górnym. Mimo zmagań strażaków, woda przedarła wał i zalała cześć pomieszczeń klubu WKS Żarek Barwałd Górny.

Zalana i nieprzejezdna jest droga w kierunku Stryszowa od drogi krajowej nr 52 w Kleczy. Sama krajówka na szczęście jest przejezdna. W Kleczy potok tradycyjnie zalał już boisko i komis samochodowy. W Stryszowie w okolicach remizy zagrożony był most, niewiele brakowała, aby woda zaczęła się przez niego przelewać. W Ryczowie podtopionych jest sporo pól, w Spytkowicach również doszło do zalania boiska.

Jak poinformował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, w gminie Wadowice odnotowano blisko 30 interwencji m.in. w: Choczni – zerwany mostek na ul. Kościuszki i zalane piwnice, Zawadce – zapchane przepusty przy drodze na Gorzeń i obok sklepu, czy w Gorzeniu – wylewa Dąbrowka i podtapia lokalne domy. W Wadowicach wystąpiły podtopienia m.in. na ulicach Iwańskiego, Batorego i Kasztanowej.

W gminie Brzeźnica w związku z opadami jedna jedna ze stacji dostarczających energii elektrycznej nie działa: bez dostawy prądu zostało blisko 140 mieszkańców.

Poziom Wieprzówki w Andrychowie również mocno się podniósł.

W gminie Tomice, w Woźnikach było groźnie: poziom Zygodówki bardzo mocno się podniósł i było prawdopodobieństwo, że woda zacznie przelewać się przez wały. Na szczęście nie doszło do tego a sam poziom potoku teraz obniżył się.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Ciągnik rolniczy przygniótł dwie osoby. Wezwano śmigłowiec LPR

Zderzenie pod byłymi wadowickimi koszarami. Do szpitala trafił motocyklista

Kraksa osobówki z ciężarówką na krajówce w Andrychowie. Jeden z kierowców poszkodowany

Auto na boku. Kolizja na Wałowej

Kolejni kierowcy stracili prawo jazdy. Mieli za ciężką nogę...