Cały czas pada deszcz i w związku z opadami i trudną sytuacją pogodową w czwartek (23.05) po połudn
Pogotowie powodziowe w powiecie wadowickim. Woda daje się we znaki

Cały czas pada deszcz i w związku z opadami i trudną sytuacją pogodową w czwartek (23.05) po południu starosta wadowicki zadecydował o wprowadzeniu na terenie powiatu wadowickiego pogotowie przeciwpowodziowie.

Cały czas pada deszcz w wielu miejscach powiatu wadowickiego doszło do podtopień piwnic, zalania dróg i innych szkód związanych z większą wodą. W czwartek (23.05) po południu starosta wadowicki starosta wadowicki zadecydował o wprowadzeniu na terenie powiatu wadowickiego pogotowie przeciwpowodziowie.


W Wadowicach Skawa się podnosi, jednak tu sytuację ratuje zapora Jeziora Mucharskiego. Większego zagrożenia powodziowego rzeka nam nie przyniesie, gorzej z jej dopływami, na których w takich sytuacjach dochodzi do wystąpienia z brzegów i podtopień. Po godzinie 16:00 poziom wpadających do rzeki Choczenki jak i Dąbrówki wyraźnie się obniżył. Poziom Skawy po godzinie 17:00 wynosił 310 cm, wiec do stanu ostrzegawczego jak i alarmowego sporo brakuje. Poziom może się podnieść w związku ze spuszczaniem nadmiaru wody ze zbiornika.

Ciężka sytuacja jest w gminach Kalwaria Zebrzydowska, Stryszów i Spytkowice. Z powodu podtopienia budynku, ewakuowano uczniów szkoły w Barwałdzie Dolnym.

Niewesoła sytuacja również w Barwałdzie Górnym. Mimo zmagań strażaków, woda przedarła wał i zalała cześć pomieszczeń klubu WKS Żarek Barwałd Górny.

Zalana i nieprzejezdna jest droga w kierunku Stryszowa od drogi krajowej nr 52 w Kleczy. Sama krajówka na szczęście jest przejezdna. W Kleczy potok tradycyjnie zalał już boisko i komis samochodowy. W Stryszowie w okolicach remizy zagrożony był most, niewiele brakowała, aby woda zaczęła się przez niego przelewać. W Ryczowie podtopionych jest sporo pól, w Spytkowicach również doszło do zalania boiska.

Jak poinformował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, w gminie Wadowice odnotowano blisko 30 interwencji m.in. w: Choczni – zerwany mostek na ul. Kościuszki i zalane piwnice, Zawadce – zapchane przepusty przy drodze na Gorzeń i obok sklepu, czy w Gorzeniu – wylewa Dąbrowka i podtapia lokalne domy. W Wadowicach wystąpiły podtopienia m.in. na ulicach Iwańskiego, Batorego i Kasztanowej.

W gminie Brzeźnica w związku z opadami jedna jedna ze stacji dostarczających energii elektrycznej nie działa: bez dostawy prądu zostało blisko 140 mieszkańców.

Poziom Wieprzówki w Andrychowie również mocno się podniósł.

W gminie Tomice, w Woźnikach było groźnie: poziom Zygodówki bardzo mocno się podniósł i było prawdopodobieństwo, że woda zacznie przelewać się przez wały. Na szczęście nie doszło do tego a sam poziom potoku teraz obniżył się.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 YES 2019-05-24 08:01
Witam mam pytanie dlaczego obrazu z kamer w Polsce nie można przybliżyć,
https://kalwaria-zebrzydowska.webcamera.pl/
https://swinna-poreba.webcamera.pl/
Natomiast na resztę świata można to zrobić Proszę zobaczyć.

https://www.wien.info/pl/special/webcam
Cytować
+3 #2 Ma 2019-05-24 09:16
TEMU NIEMA ZUMU CO BY ZA DUZO NIE ZOBACZYC HA HA HE
Cytować
+4 #3 Gość 2019-05-24 15:07
Dobrze że jest zapora bo bez niej byłoby nieciekawie.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.