Sytuacja pogodowa nie jest najlepsza: od kilkunastu godzin pada intensywnie deszcz, powodując podnoszeni
Drukuj
Pada deszcz, wysokie stany wód. Strażacy interweniują

Sytuacja pogodowa nie jest najlepsza: od kilkunastu godzin pada intensywnie deszcz, powodując podnoszenie się wód potoków i rzek. Strażacy interweniują przy zalanych i podtopionych piwnicach i nieprzejezdnych z powodu wody dróg.

Pada deszcz i sytuacja w Małopolsce nie jest najlepsza. Podnosi się stan wód i potoków. Najpoważniejsza sytuacja w naszym regionie ma miejsce w Oświęcimiu, gdzie Soła w środę (23.05) nad ranem przekroczyła stan alarmowy. W większości rzek w południowej części województwa, stan oscyluje w okolicach poziomów ostrzegawczych.

W powiecie wadowickim jest w miarę spokojnie. Skawa się podnosi, jednak tu sytuację ratuje zapora Jeziora Mucharskiego. Większego zagrożenia powodziowego rzeka nam nie przyniesie, gorzej z jej dopływami, na których w takich sytuacjach dochodzi do wystąpienia z brzegów i podtopień. Na razie jednak zarówno Choczenka jak i Dąbrówka nie narobiła większych szkód.

Strażacy już jednak interweniują, najwięcej w gminie Andrychów. Są to wyjazdy głównie związane z wypompowywaniem wód z zlanych piwnic domów, m.in. w Inwałdzie, Targanicach, Brzezince i Sułkowicach.

Jak informują nas czytelnicy, w środę (23.05) nad ranem doszło też do wylania potoków i zalania drogi wojewódzkiej w Gierałtowicach, która przez kilka godzin w związku z tym była nieprzejezdna. Do podobnej sytuacji doszło też w Barwałdzie Dolnym, na bocznej drodze w stronę krajówki, za kościołem od strony parkingu. Stan wody (ponad 50 centymetrów) spowodował, że nie da się tutaj przejechać. Podtopiony jest również tor linii kolejowej.

Jak się dowiadujemy, z powodu podtopienia budynku, ewakuowano uczniów szkoły w Barwałdzie Dolnym.

Rękę na pulsie trzymają w gminie Tomice, gdzie w przypadku dłuższych opadów często dochodzi do wylania Zygodówki i Radoczanki. Na razie nic takiego nie miało miejsca, służby są jednak w gotowości i monitorują sytuację.

Niestety według prognoz, w ciągu kilkunastu najbliższych godzin również ma padać, ale już mniej intensywnie.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Zderzenie osobówki z pociągiem w Barwałdzie

9-letni Tomek cieRpi na porażenie mózgowe. Rodzice zbierają na operację

Rusza policyjna akcja "Speed" na małopolskich drogach. Kierowcy muszą uważać

Niespokojne popołudnie na drogach. Sypią się kolizje

Synoptycy ostrzegają przed burzami. A po weekendzie upały?