Sytuacja pogodowa nie jest najlepsza: od kilkunastu godzin pada intensywnie deszcz, powodując podnoszeni
Pada deszcz, wysokie stany wód. Strażacy interweniują

Sytuacja pogodowa nie jest najlepsza: od kilkunastu godzin pada intensywnie deszcz, powodując podnoszenie się wód potoków i rzek. Strażacy interweniują przy zalanych i podtopionych piwnicach i nieprzejezdnych z powodu wody dróg.

Pada deszcz i sytuacja w Małopolsce nie jest najlepsza. Podnosi się stan wód i potoków. Najpoważniejsza sytuacja w naszym regionie ma miejsce w Oświęcimiu, gdzie Soła w środę (23.05) nad ranem przekroczyła stan alarmowy. W większości rzek w południowej części województwa, stan oscyluje w okolicach poziomów ostrzegawczych.

W powiecie wadowickim jest w miarę spokojnie. Skawa się podnosi, jednak tu sytuację ratuje zapora Jeziora Mucharskiego. Większego zagrożenia powodziowego rzeka nam nie przyniesie, gorzej z jej dopływami, na których w takich sytuacjach dochodzi do wystąpienia z brzegów i podtopień. Na razie jednak zarówno Choczenka jak i Dąbrówka nie narobiła większych szkód.

Strażacy już jednak interweniują, najwięcej w gminie Andrychów. Są to wyjazdy głównie związane z wypompowywaniem wód z zlanych piwnic domów, m.in. w Inwałdzie, Targanicach, Brzezince i Sułkowicach.

Jak informują nas czytelnicy, w środę (23.05) nad ranem doszło też do wylania potoków i zalania drogi wojewódzkiej w Gierałtowicach, która przez kilka godzin w związku z tym była nieprzejezdna. Do podobnej sytuacji doszło też w Barwałdzie Dolnym, na bocznej drodze w stronę krajówki, za kościołem od strony parkingu. Stan wody (ponad 50 centymetrów) spowodował, że nie da się tutaj przejechać. Podtopiony jest również tor linii kolejowej.

Jak się dowiadujemy, z powodu podtopienia budynku, ewakuowano uczniów szkoły w Barwałdzie Dolnym.

Rękę na pulsie trzymają w gminie Tomice, gdzie w przypadku dłuższych opadów często dochodzi do wylania Zygodówki i Radoczanki. Na razie nic takiego nie miało miejsca, służby są jednak w gotowości i monitorują sytuację.

Niestety według prognoz, w ciągu kilkunastu najbliższych godzin również ma padać, ale już mniej intensywnie.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+26 #1 lump 2019-05-23 11:21
to niebo płacze nad tym co wyprawiają NASI POLITYCY i duszpasterze
Cytować
-21 #2 sa 2019-05-23 12:26
Cytuję lump:
to niebo płacze nad tym co wyprawiają NASI POLITYCY i duszpasterze

Idź się napij i Nie pisz bzdur.
Cytować
+26 #3 mieszkaniec 2019-05-23 12:39
Cytuję sa:
Cytuję lump:
to niebo płacze nad tym co wyprawiają NASI POLITYCY i duszpasterze

Idź się napij i Nie pisz bzdur.

Lump dobrze napisał. Amen.
Cytować
+6 #4 bezdomny 2019-05-23 14:11
do 2: NIEOBRAZAJ BLIŻNIEGO BO SAM BEDZIESZ OBRAZANY
Cytować
+9 #5 gonzo 2019-05-23 14:46
SZACUNEK DLA STRAŻAKÓW
Cytować
0 #6 JJJ 2019-05-23 18:21
Zabronić wjazdu premierowi, rano w Krakowie Bieżanowie zapewniał, że nic mieszkańcom nie grozi, bo jest zbiornik retencyjny na rzeczce Serafie i są bezpieczni, W południe Serafa wylała. Ostrożnie z obecnie panującymi, a w naszym regionie unikać wizyt DAMY Z PRZECIESZYNA.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.