18 maja na wadowickim rynku po raz kolejny będziemy świętować rocznicę urodzin Ojca Świętego. Mias
Drukuj
Wadowice hucznie będa obchodzić 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Zobaczcie, co przygotowano

18 maja na wadowickim rynku po raz kolejny będziemy świętować rocznicę urodzin Ojca Świętego. Miasto przygotowało sporo atrakcji z tej okazji, z kulminacyjnym momentem, koncertem Decalogue - Pasterz  Świata, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka oraz Małgorzaty i Pawła Królikowskich.

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Każdego roku w szczególny sposób miasto stara się upamiętniać tę datę zapraszając mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania. Tegoroczne obchody z pewnością zapadną nam w pamięć jako wyjątkowe, bo właśnie 18 maja 2019 roku będzie miała miejsce inauguracja przygotowań do jubileuszu setnej rocznicy urodzin świętego z Wadowic. Urząd Miejski w Wadowicach zaplanował w weekend szereg atrakcji.

W sobotę (18.05) już od wczesnych godzin porannych uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci i Młodzieży ze Szkół imienia Jana Pawła II zbiorą się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wadowicach, skąd o godzinie 9:30 przemaszerują  barwnym korowodem na wadowicki rynek, by tam od godziny 10:00 zaprezentować ciekawy program artystyczny oraz, wspólnie z mieszkańcami, zapozować do wielkiej fotografii – zaproszenia do Wadowic, które prześlemy Papieżowi Franciszkowi!

Występy zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II przez delegacje szkół, jednostek samorządowych oraz zagranicznych gości. Uroczystej mszy świętej o godzinie 11:00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz.

Po mszy nastąpi ceremonialne wciągnięcie na maszt flagi z insygniami papieskimi. Będzie to wydarzenie symbolizujące otwarcie jubileuszu setnych urodzin Papieża, które czekają nas już w przyszłym roku – mówi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Następnie Burmistrz Wadowic zaprosi wszystkich mieszkańców i gości na poczęstunek ogromnym tortem urodzinowym na cześć naszego Świętego.

Tego dnia nie może zabraknąć Biesiady Wadowickiej organizowanej przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana, z uczestnictwem Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wadowice i Gminy Andrychów, przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wadowicach, która świętuje jubileusz 25-lecia działalności. W godzinach trwania Biesiady (10.00 – 14.00) przewidziano degustację potraw, występy gospodyń, konkursy kulinarne oraz moc atrakcji dla dzieci i dorosłych.

O godzinie 16.00, zgodnie z wieloletnią tradycją, na wadowickim rynku wystąpią orkiestry strażackie - będziemy mieli okazję wysłuchać prawie 300 strażaków z koncertem Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie.

Kulminacyjnym wydarzeniem 99.rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II będzie wieczorne widowisko muzyczne Decalogue „Jan Paweł II – Pasterz Świata”, które rozpocznie się o godzinie 19.00.

http://www.youtube.com/embed/cdsqJQQhklI

Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata słowa, które Jan Paweł II wypowiedział do wiernych podczas homilii w Koszalinie 1 czerwca 1991 roku, stały się punktem wyjścia do stworzenia tego niezwykłego międzynarodowego projektu. Widowisko muzyczne łączy nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II. Projekt powstał we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera działania w zakresie pomocy humanitarnej m.in. odbudowę domów w Syrii, budowę studni w Sudanie, czy pomoc rodzinom w Libanie i Iraku.

18 maja na wadowickim rynku wystąpią: Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner & Piotr Łukaszewski, Father Stan Fortuna – Francesco Productions, Józef Skrzek, Darek Malejonek MALEO, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Polski Chór Kameralny pod batutą maestro Jana Łukaszewskiego. Narrację poprowadzą: Małgorzata i Paweł Królikowscy.

Współorganizatorami koncertu są Gmina Wadowice i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Świętowanie urodzin  zakończy się na sportowo, w niedzielny (19.05) poranek (10:00 - 13:00) V Biegiem Wadowickim organizowanym przez stowarzyszenie SportWise pod honorowym patronatem burmistrza  Bartosza Kalińskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

 

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Zderzenie na rondzie. Dwa samochody rozbite

Przy ścieżce grasuje zboczeniec? Obnażył się przed kobietami i uciekł

Tragedia przy stawie w Spytkowicach. Nie żyje 42-letni mężczyzna

Wypadek w Choczni. Do rannego motocyklisty wezwano śmigłowiec LPR

Kolejni piraci drogowi stracili prawa jazdy