18 maja na wadowickim rynku po raz kolejny będziemy świętować rocznicę urodzin Ojca Świętego. Mias
Wadowice hucznie będa obchodzić 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Zobaczcie, co przygotowano

18 maja na wadowickim rynku po raz kolejny będziemy świętować rocznicę urodzin Ojca Świętego. Miasto przygotowało sporo atrakcji z tej okazji, z kulminacyjnym momentem, koncertem Decalogue - Pasterz  Świata, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka oraz Małgorzaty i Pawła Królikowskich.

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Każdego roku w szczególny sposób miasto stara się upamiętniać tę datę zapraszając mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania. Tegoroczne obchody z pewnością zapadną nam w pamięć jako wyjątkowe, bo właśnie 18 maja 2019 roku będzie miała miejsce inauguracja przygotowań do jubileuszu setnej rocznicy urodzin świętego z Wadowic. Urząd Miejski w Wadowicach zaplanował w weekend szereg atrakcji.

W sobotę (18.05) już od wczesnych godzin porannych uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci i Młodzieży ze Szkół imienia Jana Pawła II zbiorą się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wadowicach, skąd o godzinie 9:30 przemaszerują  barwnym korowodem na wadowicki rynek, by tam od godziny 10:00 zaprezentować ciekawy program artystyczny oraz, wspólnie z mieszkańcami, zapozować do wielkiej fotografii – zaproszenia do Wadowic, które prześlemy Papieżowi Franciszkowi!

Występy zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II przez delegacje szkół, jednostek samorządowych oraz zagranicznych gości. Uroczystej mszy świętej o godzinie 11:00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz.

Po mszy nastąpi ceremonialne wciągnięcie na maszt flagi z insygniami papieskimi. Będzie to wydarzenie symbolizujące otwarcie jubileuszu setnych urodzin Papieża, które czekają nas już w przyszłym roku – mówi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Następnie Burmistrz Wadowic zaprosi wszystkich mieszkańców i gości na poczęstunek ogromnym tortem urodzinowym na cześć naszego Świętego.

Tego dnia nie może zabraknąć Biesiady Wadowickiej organizowanej przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana, z uczestnictwem Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wadowice i Gminy Andrychów, przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wadowicach, która świętuje jubileusz 25-lecia działalności. W godzinach trwania Biesiady (10.00 – 14.00) przewidziano degustację potraw, występy gospodyń, konkursy kulinarne oraz moc atrakcji dla dzieci i dorosłych.

O godzinie 16.00, zgodnie z wieloletnią tradycją, na wadowickim rynku wystąpią orkiestry strażackie - będziemy mieli okazję wysłuchać prawie 300 strażaków z koncertem Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie.

Kulminacyjnym wydarzeniem 99.rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II będzie wieczorne widowisko muzyczne Decalogue „Jan Paweł II – Pasterz Świata”, które rozpocznie się o godzinie 19.00.

http://www.youtube.com/embed/cdsqJQQhklI

Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata słowa, które Jan Paweł II wypowiedział do wiernych podczas homilii w Koszalinie 1 czerwca 1991 roku, stały się punktem wyjścia do stworzenia tego niezwykłego międzynarodowego projektu. Widowisko muzyczne łączy nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II. Projekt powstał we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera działania w zakresie pomocy humanitarnej m.in. odbudowę domów w Syrii, budowę studni w Sudanie, czy pomoc rodzinom w Libanie i Iraku.

18 maja na wadowickim rynku wystąpią: Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner & Piotr Łukaszewski, Father Stan Fortuna – Francesco Productions, Józef Skrzek, Darek Malejonek MALEO, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Polski Chór Kameralny pod batutą maestro Jana Łukaszewskiego. Narrację poprowadzą: Małgorzata i Paweł Królikowscy.

Współorganizatorami koncertu są Gmina Wadowice i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Świętowanie urodzin  zakończy się na sportowo, w niedzielny (19.05) poranek (10:00 - 13:00) V Biegiem Wadowickim organizowanym przez stowarzyszenie SportWise pod honorowym patronatem burmistrza  Bartosza Kalińskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

 

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 Pełen nadziei 2019-05-13 16:54
Tak tylko zapytam czy organizatorzy zaprosili również setki osób pokrzywdzonych przez pedofilów w sutannach?
Cytować
-19 #2 Majka 2019-05-13 17:48
Jeden z tych, którzy kryli pedofilię. Czym się zachwycać... Żal pokrzywdzonych. Czas obalić mit wielkiego papieża.
Cytować
+18 #3 Czrny 2019-05-13 18:48
Ale jesteście gnojami dla mnie to wielki Polak czy każdy reżyser jest pedofilem bo Polański był z 13latka czy każdy dyrygent orkiestry to pedofil bo jeden z jego branży to zrobil czy urzędnik zostawcie Karola w spokoju
Cytować
-23 #4 Przem99k 2019-05-13 19:55
Jesteś idotka[quote name="Majka"]Je den z tych, którzy kryli pedofilię. Czym się zachwycać... Żal pokrzywdzonych. Czas obalić mit wielkiego papieża. I to nie jest mit!!! Too Radwan i nikt go nie obali... bo się nie da... to fakt!!!
Cytować
+9 #5 פֿאָלקס שטימע 2019-05-13 20:36
Cytuję Czrny:
Ale jesteście gnojami dla mnie to wielki Polak


Tak, tak. Po twoich słowach widać, że jesteś typowym dobrym Polakiem, katolikiem.

Zamiast urządzać kolejny kremówkowy sakrokicz czarni powinni obchodzić dzień pamięci ofiar kościoła katolickiego.

Słusznie pisał ks.Tischner :
"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi ani laicyzm, ani ateizm, ale po prostu parodia religii."
Cytować
0 #6 Bogusław 2019-05-13 20:53
Dajcie żyć chrześcijanom.
Cytować
+12 #7 ArcypiSSkup 2019-05-14 06:23
Cytuję Bogusław:
Dajcie żyć chrześcijanom.

*******
Poza przestrzenią publiczną, róbta co chceta.
Cytować
+9 #8 Tylko nie mów nikomu 2019-05-14 07:03
Kiedy zniknie pomnik Karola Wojtyły z wadowickiego rynku???
Cytować
+10 #9 Zośka 2019-05-14 07:46
A może pokaz filmu Sekielskich?
Cytować
+1 #10 Mądry 2019-05-14 07:53
Ci ci wypisują głupoty po obejrzeniu jednego filmu widać jak jesteście prostolinijni. Małe głupie polaczki podatne na wpływy. Przypomnijcie sobie czasy kiedy żył papierz. Gdyby nie on żyli byśmy dalej w komunie a zamiast Internetu i wypisywania głupot stali byście po kawę w kolejce. Nie można wszystkiego naraz naprawić. Wiadomo że problem pedofilii jest obrzydliwy i trzeba to potępiać, ale proszę nie stawiać wszystkich w jednym kącie.
Cytować
-3 #11 APOKALIPTO 2019-05-14 11:07
HA HA, NAIWNI LUDZIE.
PUŚCILI JEDEN FILM O PEDOFILACH
I JUŻ WSZYSCY SĄ ŹLI.
OPĘTANI PRZEZ diabła WIEDZĄ CO
PISAĆ BY SIAĆ ZAMĘT ŚWIATA, ALE GDY
C H R Y S T U S + P . A . N《1》!!!!!!
ZEJDZIE NA ZIEMIE,NIE BĘDZIE JUŻ DLA
WAS LITOŚCI. PEDOFILE TO słudzy diabła,
A NIE KOŚCIOŁA.
CHWAŁA PAPIEŻOWI+++ !!!!!!!!!!!!!!!!!
NAJWIĘKSZY Z POLAKÓW SIEWCA POKOJU+++
KTÓRY ZAWSZE BRONIŁ SŁABSZYCH !!!!!!!
KTO ŚMIE OBRAŻAĆ JP+II(GO) OBRAŻA I
O J C A 《+》 JEGOOOOOOOOOOOOOOOOOO《+》.
*
A . V . E++M A R I A, AMEN.
Cytować
+8 #12 Zosia 2019-05-14 12:08
W Licheniu już pomnik pedofila i tego, który go chronił księża zasłonili! Kiedy w Wadowicach zasłonią??!! http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24782493,pomnik-z-ks-eugeniuszem-makulskim-w-licheniu-zasloniety.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR3cyKrGPDQS0Ahwmh1UsAdsyDUrK5S6h-yUl1UMfDkCbqYeOxbxHM9GAF8
Cytować
+6 #13 ds 2019-05-14 14:57
Opodatkować kosciół.Jako najbogatsi powinni płacić najwięcej.Ujawn ić sbeków w pisie i kościela katolickim.skoń czyć z cenzurą na internecie,w radio i TV.Dość łamania Konstytucji i budowania sądownictwa na wzór putinowski.Kośc iół przywrócić wierzącym bo to co jest obecnie przypomina raczej sektę.
Cytować
-5 #14 ja 2019-05-14 15:37
Cytuję Zosia:
W Licheniu już pomnik pedofila i tego, który go chronił księża zasłonili! Kiedy w Wadowicach zasłonią??!! http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24782493,pomnik-z-ks-eugeniuszem-makulskim-w-licheniu-zasloniety.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR3cyKrGPDQS0Ahwmh1UsAdsyDUrK5S6h-yUl1UMfDkCbqYeOxbxHM9GAF8

Żałuj, że nie potrafisz zrobić użytku z rozumu
Cytować
-9 #15 Jarek 2019-05-14 16:02
Skoro mówicie że kościół jest taki zły to czemu wchodzicie na artykuł o Janie Pawle II
i wypisujecie jakiś kit. Żal mi was ludzie ja naprawdę nie chce mieć filmu Planety Małp w rzeczywistości. Nie podoba się wypad tyle nikt was nie zmusza.
Cytować
+6 #16 Zosia 2019-05-14 16:27
Cytuję Jarek:
Skoro mówicie że kościół jest taki zły to czemu wchodzicie na artykuł o Janie Pawle II
i wypisujecie jakiś kit. Żal mi was ludzie ja naprawdę nie chce mieć filmu Planety Małp w rzeczywistości. Nie podoba się wypad tyle nikt was nie zmusza.Ano dlatego, że obejrzeliśmy film Sekielskich. I co nieco wiemy. I nie podoba nam się gwałcenie dzieci! Proste?!
Cytować
+5 #17 jp20 2019-05-16 14:14
Pobożni i Wierni jak wytłumaczycie sprawę Marciala Degollado - pedofila, zboczeńca, który wykorzystywał seksualnie zarówno seminarzystów jak i kobiety, miał co najmniej dwoje dzieci, sprzeniewierzał pieniądze zakonu, darczyńców, uczestniczył w wielu skandalach finansowych. Wszystkie te fakty zostały bez cienia wątpliwości udowodnione, a sam Degollado skazany. Degollado był bliskim przyjacielem Jana Pawła II i dopóki Karol Wojtyła żył nie pozwalał, aby te kryminalne występki wyszły na jaw. Ratzinger zanim został papieżem Benedyktem zgłaszał to Janowi Pawłowi II o czym pisze w swojej książce, ten jednakże nic z tym nie zrobił. Dopiero po śmierci JPII papież Benedykt wydalił Degollado do stanu świeckiego, a następnie skazano go za powyższe zbrodnie . ......teraz możecie minusować pobożni wadowiczanie...
Cytować
+3 #18 פֿאָלקס שטימע 2019-05-16 20:59
Cytuję Zośka:
A może pokaz filmu Sekielskich?


Raczej nie przejdzie.
Na Pomorzu pisowska ubecja już dostała wytyczne w tej sprawie.
Jakie to jest prymitywne, żałosne i małe.

www.tvn24.pl/tylko-nie-mow-nikomu-policja-ma-monitorowac-wyswietlanie-filmu-sekielskich,936084,s.html
Cytować
-4 #19 Joanna 2019-05-18 12:33
Witajcie drodzy komentatorzy!

Wiele tu nienawisci i zlych emocji, z szacunku do naszego Kochanego Jana Pawła proszę Was nie osadzajcie go, nie wierzcie w te bzdury, ktore jak widac zakorzenily sie w Waszych umyslach. JAN PAWEŁ II jest i bedzie wielkim Polakiem a wszystkie te pomowienia sa bezpodstawne i nieprawdziwe. Prosze Was kochajcie ludzi tak jak on kochal i nie osadzajcie. Nie my jestesmy od tego. Jan Paweł II to czlowiek, ktory kochal nas wszystkich, wiec odwzajemniajcie ta milosc zamiast krzewic nienawisc. Pozdrawiam
Cytować
0 #20 Zosia 2019-05-18 19:26
Cytuję Joanna:
Witajcie drodzy komentatorzy!

Wiele tu nienawisci i zlych emocji, z szacunku do naszego Kochanego Jana Pawła proszę Was nie osadzajcie go, nie wierzcie w te bzdury, ktore jak widac zakorzenily sie w Waszych umyslach. JAN PAWEŁ II jest i bedzie wielkim Polakiem a wszystkie te pomowienia sa bezpodstawne i nieprawdziwe. Prosze Was kochajcie ludzi tak jak on kochal i nie osadzajcie. Nie my jestesmy od tego. Jan Paweł II to czlowiek, ktory kochal nas wszystkich, wiec odwzajemniajcie ta milosc zamiast krzewic nienawisc. PozdrawiamStrasznie kochał... Zwłaszcza pedofilii, których gorliwie osłaniał. To są fakty, których nikt normalny nie kwestionuje. No ale są baby dewotki.... j
Cytować
0 #21 JP2GMD 2019-05-21 10:08
a poza tym uważam, że Karol Wojtyła powinien zostać zniszczony

wypowiedź na poziomie, prawda? Taka jak większości stąd.
Cytować
-3 #22 ja 2019-05-21 10:23
to Karolowi Wojtyle ta banda kretynów zawdzięcza, że może wypisywać takie farmazony. Tylko - że do wolności trzeba dorosnąć... A i myśleć nie zaszkodzi. Ale jak widać - lepiej łykać gotową papkę.
Cytować
-2 #23 ja 2019-05-21 10:25
@ Zosia.
pozostaje ci jedynie prosić boga o zdrowie. O rozum już za późno
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.