CBA zatrzymało 5 osób w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym działalności zorganizowanej gru
Drukuj
CBA zatrzymało pięć osób. Wśród nich mieszkańcy Kalwarii

CBA zatrzymało 5 osób w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnieniem przestępstw karnych i karnoskarbowych. Wśród zatrzymanych znajdują się również mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jeszcze przed świętami Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało zatrzymania 5 osób. Wśród zatrzymanych jest dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej – Dominik S., Witold K., którzy oprócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszą zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT, wystawionych na różne podmioty gospodarcze i udzielenia pomocy innym osobom w narażeniu na uszczuplenie podatku VAT, w tym:

Wśród zatrzymanych są również trzy osoby, którym zarzuca się popełnienie przestępstw związanych z działalnością tej grupy przestępczej. Jacek A., Robert T. i Beata T. usłyszą zarzuty dotyczące  użycia w dokumentacji księgowej i wykazania w deklaracjach podatkowych VAT-7, wystawionych 10 faktur VAT oraz narażenia podatku VAT na uszczuplenie w kwocie 105.705,00 złotych.

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego grupa działała w okresie od 2013 do 2016 roku, w Jarosławiu, Krakowie i innych miejscowościach na terenie całego kraju, również Kalwarii Zebrzydowskiej. Zajmowała się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, polegających na wyłudzeniu podatku VAT poprzez tworzenie fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w celu obniżenia podatku należnego i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że fikcyjne faktury VAT, które zostały wprowadzone do obrotu gospodarczego były następnie wykorzystywane do wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów TAX-FREE, celem wyłudzenia podatku VAT przez szereg objętych postępowaniem podmiotów gospodarczych z terenu całego kraju.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo ma rozwojowy charakter i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Wypadek w Witanowicach. Do rannego rowerzysty wezwano śmigłowiec LPR

W Kalwarii spłonął drewniany budynek. To najprawdopodobniej celowe podpalenie

Dachowanie osobówki w Kleczy. Kierowca chciał ominąć sarnę

Osa użądliła w palec mieszkankę Andrychowa. Interweniowali strażacy

Po pijaku wysikał się w kościele. Odpowie za obrazę uczuć religijnych