Myśliwi z wszystkich kół powiatu wadowickiego znowu wzięli się za dziki. Powód? Afrykański pomór
Dziki do odstrzału. Znowu robią za dużo szkód

Myśliwi z wszystkich kół powiatu wadowickiego znowu wzięli się za dziki. Powód? Afrykański pomór świń a także szkody, jakie te zwierzęta robią na polach, boiskach, czy drogach...

Myśliwi z praktycznie wszystkich kół myśliwskich w regionie wzięli się znowu za odstrzał dzików. Wszystko to w związku z rozporządzeniem wojewody małopolskiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarach zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń to wirusowa posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Chorobę wywołuje wirus DNA – wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV) Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie. Formalina w rozcieńczeniu 1% niszczy wirusa dopiero po 6 dniach. Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie. Nosicielem pośrednim wirusa może być też człowiek.

Dziki w ostatnich miesiącach znowu mocno dają się we znaki mieszkańcom naszego powiatu. Niszczą pola uprawne, boiska, zwiększyła się też ilość kolizji i wypadków drogowych w których dochodzi do zderzenia samochodów z tymi zwierzętami. To wiąże się też z kosztami odszkodowań, jakie trzeba wypłacić.

Dzików jest  po prostu za dużo i odstrzały sanitarne zarządzone przez wojewodę, również mają przyczynić się do uregulowania ich ilości w naszych lasach.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 tak 2018-11-09 10:46
Dokładnie tak dziki ryja gdzie popadnie pola drogi itd i jeszcze mozna sie nadziac na niego.. Ze sarnami jest podobnie tylko ze nie ryja ostatnio wyleciała mi przed samochod i rozwaliła lampe i uszkodziła bok. CZY ZA TO SIE TEZ WEZMA? TYCH SAREN TO TEZ PLAGA NA DROGACH I WSZEDZIE.
Cytować
-3 #2 ZENEK 2018-11-09 17:34
A TYM RAZE GDZIE RYŁY W CHOCZNI CZY BABICY A MOŻE W KLECZY ALBO W JAROSZOWICACH
Cytować
+9 #3 d 2018-11-09 17:53
Ludi co robią szkody i przeszkadzają też do odstrzału ?
Cytować
-3 #4 Daniel 2018-11-09 19:42
Myśliwych ponad 100000 a poluje garstka bo oddziału wolny szczelec nie dostanie od dziadka w kole łowieckimi
Cytować
-1 #5 Mieczysław 2018-11-09 22:32
Trzeba wystrzelac wszystkie zwierzeta i zalac caly swiat asfaltem i betonem. Wtedy zapanuje ład i ogólnoludzka szczęśliwość
Cytować
+2 #6 Raf 2018-11-10 09:10
Trzeba postawić znaki gdzie dziki mogą ryc i będzie ok . Wydać prawo tycie jak prawo jazdy a który złamie przepi sa na odstrzał i spoko . Kurna ludzie węszliśmy z butami w ich życie i teraz są szkodnikami ciekawe co by było jakby one wieki temu by nas tepily .
Cytować
-4 #7 Kozak 2018-11-10 12:23
Burmistrz Klonowski powinien zlecić badania specjalistom z Krakowa.
Cytować
-2 #8 Hose 2018-11-11 16:36
Większym zagrożeniem dla przyrody są dziki czy myśliwi?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.