Pracowity wieczór dla strażaków. W Kalwarii gasili spory pożar w suszarni jednego z zakładów stolar
Pożar w kotłowni, ogień w kominie. Pracowity wieczór dla strażaków

Pracowity wieczór dla strażaków. W Kalwarii gasili spory pożar w suszarni jednego z zakładów stolarskich, z kolei w jednym z domów w Świnnej Porębie a także w sklepie w Jastrzębi zapaliły się sadze w kominie.

To był pracowity poniedziałkowy (15.01) wieczór dla strażaków. Przed godziną 21:00 służby ratunkowe zostały poinformowane o sporym pożarze w jednym z warsztatów stolarskich przy ulicy Błażówka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Wadowice, druhów ochotników z OSP Brody, OSP Przytkowice oraz policję.

Najprawdopodobniej od zwarcia w instalacji elektrycznej wiatraka używanego do wytworzenia obiegu powietrza w suszarni zapaliło się 5m3 drewna oraz instalacja elektryczna – poinformował nas Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach

Akcja gaśnicza trwałą kilkadziesiąt minut. Straty wyceniono na 30 tysięcy, uratowano za to mienie warte milion złotych.

Z kolei w Świnnej Porębie w jednym z domów zapaliły się sadze w kominie. Na miejsce przyjechali strażacy zawodowi z JRG Wadowice oraz druhowie z OSP Koziniec Centrum, którzy również szybko poradzili sobie z zagrożeniem. Na szczęście nie było większych strat. Dokonano też kontroli instalacji.

Do podobnego zdarzenia doszło też w jednym ze sklepów w Jastrzębii (gmina Lanckorona) gdzie do ogrzewania wykorzystywano piec kaflowy.

Strażacy apelują o regularne czyszczenie kominów i dbanie o instalacje grzewcze. W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy jak najszybciej wygasić ogień w piecu lub kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry. Wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Straż, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku.

Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny "cichy zabójca" - tlenek węgla (czad).

 

(PK)
(zdjęcia: BR, Adam Kania)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.