Bieg po konstrukcji imitującej klatkę schodową z pakietem węży, uderzenie 5 kg młotem, biegi z wę
Pierwszy dzień strażackich zawodów za nami

Bieg po konstrukcji imitującej klatkę schodową z pakietem węży, uderzenie 5 kg młotem, biegi z wężami, gaszenie symulowanego pożaru i ewakuowanie ważącego 80 kg poszkodowanego: tak wyglądają zawody Wadowice Firefighter Combat Challenge!

Pierwszy dzień strażackich zawodów, które mimo nazwy Wadowice Firefighter Combat Challenge odbywają się w Andrychowie na placu Mickiewicza już za nami. W piątek (29.08) i sobotę (30.08) Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Koło Terenowe Wadowice organizują po raz drugi ogólnopolskie zawody dla strażaków-twardzieli. W piątek (29.08) odbyły się odprawy organizacyjne, treningi a także eliminacje sztafet oraz starty tandemów.

Na konkurencję składają się elementy mające na celu przedstawienie codziennych zmagań strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Zawodnicy mierzą się na czas w formule FCC, w której poszczególne elementy są wykonywane ciągiem bez przerwy. Wbiegają z pakietem węży po 12 metrowej konstrukcji (3 piętro) imitującej klatkę schodową, wciągają na nią węże przy pomocy linki ratowniczej, zbiegają z niej, po czym przesuwają ciężar po specjalnej konstrukcji uderzając ważącym 5 kg młotem. Gaszą też symulowany pożar a na koniec ewakuują ważącego 80 kg poszkodowanego. A to wszystko w standardowym kombinezonie strażackim ważącym 30 kg!

Rozpiska zawodów na sobotę (30.08):
8:30 – odprawa organizacyjna
9:00 -  12:00 – starty indywidualne FCC oraz  otwarcie stanowisk pokazowych
12:00 – 13:00 – przerwa techniczna (min. obiad dla sędziów )
13:00 – 14:30 – starty indywidualne  ciąg dalszy
12:30 – 14:30 – obiad dla uczestników
15:00 – 16:30 - finały sztafet, zakończenie stanowisk pokazowych
17:30 – oficjalne zakończenie imprezy, rozdanie nagród

Oprócz zmagań strażaków można zobaczyć i dotknąć sprzętu, z którym codziennie pracują strażacy, dowiedzieć się "co nieco" o ich pracy, spędzić miło i pożytecznie dzień. Nie zabraknie stanowiska "Spróbuj sam", gdzie zainteresowane osoby mogą w ograniczonym zakresie "spróbować" elementów zawodów Firefighter Combat Challenge (zakres do ustalenia - maksymalny nacisk na bezpieczeństwo uczestników), pokazów wyrzutu oleju i gaszenia pożarów cieczy palnych, pokazów w "bezpiecznym" domu w JRG Andrychów, pokazów ratownictwa technicznego ze zniszczonym wrakiem, pokazów bazy sprzętowej PSP, sprzętu ratownictwa wysokościowego, małej wioski pożarniczej i innych atrakcji.

Szczegóły regulaminowe i wszystko co z zawodami związane dostępne jest na stronie internetowej www.wadowicefcc.com.pl oraz na profilu Facebook TUTAJ.

Miło nam poinformować, że portal WadowiceOnline.pl po raz kolejny objął wydarzenie patronatem medialnym.Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia zmagań:

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.